Marie Lamballe – Hortenziová zahrada

V loňském roce jsem přečetla poslední dva díly z trilogie Panský dům, který napsala Anna Jacobsová. Tato autorka vydává i další knihy, střídající minulost se současnosti a to pod jménem Marie Lamballe. Hortenziová zahrada je první takto řešená kniha, která u nás vyšla. Já se k ní dostala až nyní, kdy už vyšla další. Chtěla jsem na ni mít dostatek času, abych si ji užila. A udělala jsem rozhodně dobře.

Název: Hortenziová zahrada
Autorka: Marie Lamballe
Nakladatelství: Brána
Počet stran: 450
Rok: 2019

Recenze:
Kniha Hortenziová zahrada zavádí čtenářky, neboť těm je primárně určena, do Bretaně, na místo, ke se snoubí trosky starého kláštera opředeného tajemstvím a legendy o vílách, čarodějnicích a králi Artušovi. Čekají nás dvě časově linie, které se ke konci propojí a vysvětlí tak otazníky, které ještě v příběhu zbyly.
První časová osa se odehrává v době druhé světové války. Muži ze dvou velkých sousedících statků odchází do války a zůstávají jen jejich sestry. Všichni mladí lidé jsou navzájem provázání přátelstvím, láskou i sliby zasnoubení. Jedna z nich dokonce po odchodu snoubence Dustina zjistí, že čeká jeho dítě. Hlavní hrdinkou je ale Maelle, mladá žena, která obývá s rodiči velký statek, na němž se usadí němečtí okupanti. Jejich vůdce Peter je ovšem velmi sympatický a dobromyslný. Maelle brzy zjistí, že se do něj zamilovala. To je samozřejmě veliký problém…
Druhá časová linie se odehrává v roce 2011, kdy hlavní hrdinka Giselle, sochařka, dojede do Bretaně do kláštera, aby restaurovala tamní sochařskou výzdobu. Brzy je za svou zručnost odměněna a poslána do dceřiného kláštera, který byl teprve nedávno vystaven z trosek, v nichž roky dlel. Tam měla Giselle mnohem více svobody ve své tvorbě. Zároveň postupně pronikala do vztahů klášteře, ale i v blízké vsi.


Kdybych si měla přiznat, která část mě bavila více, byla to určitě současnost. Byla víc svěží, plná vtipných i dobrodružných scén. Giselle jako sochařka mi byla velmi blízká a bavilo mě sledovat „její tvorbu“, stejně jako probuzení života v nudných jeptiškách. Na druhou stranu byla přítomnost jen jakýmsi doplňujícím dějem, který dovysvětloval a dořešil to hlavní, co se stalo za války.
Postavy v příběhu mě dokázaly chytnout za srdce i rozčílit. Bylo v něm plno dojemných i rozčilujících situací, které mě vytáčely. Na druhou stranu na to, jak moc dramatické byly, ve mě nevzbudily extra velké emoce. Žádné slzy dojetí, žádné slzy smutku nad tragickými událostmi. V některých chvílích se děj strašně vlekl, až jsem pochybovala, že knížku dočtu. Pak zase tempo zrychlilo a já jsem se nedokázala odtrhnout. V podstatě jsou mé dojmy tedy stejné, jako ze série Panský dům.
Další knihu od autorky – Hluboká modř moře, si určitě pořídím, jen budu potřebovat větší časový odstup, než se do ní pustím.

Hodnocení: 80%

Knihu Hortenziová zahrada zakoupíte za super cenu třeba na Booktook.cz.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: