Oldřiška Ciprová – Vlk a já

Oldřiška Ciprová je moje oblíbená autorka. Až dosud jsem od ní četla hlavně historické románky o českých panovnicích, popř. o manželkách českých panovníků. Oldřiška ale vydává i dětské knížky a když jsem viděla tu nejnovější, s názvem Vlk a já, řekla jsem si, že je čas poznat ji i jako autorku dětských knih. Tato je určena pro děti od 9 let, ale musím se přiznat, že jsem ji za jedno odpoledne přečetla jedním dechem a nemohla se odtrhnout.

Název: Vlk a já

Autorka: Oldřiška Ciprová

Nakladatelství: Grada

Edice: Bambook

Počet stran: 160

Rok: 2020

Recenze:

Hlavním hrdinou je Jonáš, malý kluk, který bydlí s rodiči v hájovně a nejvíc touží po pejskovi. Rodiče ale o ničem takovém nechtějí slyšet. Prý je nezodpovědný, neučí se, nosí špatné známky a není schopen postarat se ani o rybičky. Jednou, když jde Jonáš ze školy, zaslechne v křoví kňučení. Hledá, až objeví štěně s nožičkou zachycenou v drátěném oku. Vezme ho tajně domů, ošetří ho a rozhodne se, že si ho nechá. Před rodiči ho musí samozřejmě utajit.

Když druhý den přijde ze školy, zjistí, že utajení mu dlouho nevydrželo. Rodiče jsou doma a všechno ví. Jeho štěně, které pojmenoval Vlk bylo prozrazeno. A nechat si ho nemůže. Ne proto, že ho před rodiči zapřel, ale proto, že je to skutečný vlk. Jonáš je nešťastný, že musí svého nového kamaráda opustit, ale nehodlá se vzdát. Ani touhy po pejskovi, ani po tom, že už by svého Vlka nikdy nespatřil.

Tahle knížka je pro všechny děti, které touží po pejskovi (a také pro jejich rodiče – doporučuji přečíst!). Krom toho, že je čtivá a příběh je neobyčejně chytlavý, děti se v něm dozví plno informací. Jednak zjistí, jak se vlk liší od psa a že rozhodně není nic jednoduchého takového vlka domestikovat, přestože je v rodině od štěněte. Dozví se o vlcích plno zajímavostí z přírodopisu i z historie, ale hlavně zjistí, že mít psa není žádná legrace.

Pokud jste rodiče a bojíte se, že se vaše děti nebudou o pejska starat, přestože to slibují, kupte jim tuto knížku. Zjistí totiž, co všechno obnáší dostat štěně. Že to není jen pravidelně psa krmit, venčit a chodit na dlouhé procházky. On i výcvik je velmi důležitý. A co opravdu hodně oceňuji, je schopnost autorky vložit do textu i poučení o tom, jak je důležité kupovat psa s rodokmenem, nebo si vzít pejska z útulku. Zároveň autorka slovy hlavních hrdinů vysvětluje, že vzít si psa z útulku může být náročné, protože pejsek prožil třeba něco ošklivého, a tak potřebuje pevnou ruku zkušeného chovatele, a ne nezkušeného dítěte, které nebude vědět co s ním!

Ano, této knize opravdu hlasitě tleskám. Podle mě povinnost pro všechny, kteří touží po pejskovi, nebo pro rodiče, kteří chtějí či váhají, zda dětem psa pořídit.

Hodnocení: 100%

Knížku Vlk a já zakoupíte na stránkách nakladatelství Grada, kterému zároveň děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: