Design a site like this with WordPress.com
Začít

Jaké tajemství ukrývá LES BOR?

V jižních Čechách už žiji téměř 18 let. Nějaký čas jsem pobývala i v Českých Budějovicích. Do Branišovského lesa, známého také jako les Bor jsem však nikdy nevkročila. Vůbec jsem totiž netušila, že je tak neuvěřitelně zajímavý. Teprve nedávno mě zaujaly nějaké příspěvky na Facebooku a když jsem zjistila, že vychází česká detektivka o tomto lese, rozhodně můj zájem vzrostl. Autorem této novinky je Pavel Kohout a rovnou můžu prozradit, že ji rozhodně hned tak neodložíte.

Název: Les Bor

Autor: Pavel Kohout

Nakladatelství: Moba

Počet stran: 256

Rok: 2020

Recenze:

Hlavním hrdinou by se dal označit kapitán Koutný. Ostřílený kriminalista, který dělá na Budějovické kriminálce už řadu let. Jeho parťák nedávno odešel do důchodu. Nyní se na jeho místo chystá mladá posila z Prahy – Jan Sojka, který ovšem není nijak nezkušený. Naopak. Dobře ví, co dělá. Umí to nejen při vyšetřování, ale také se ženami.

Kniha začíná velmi napínavě. Do lesa Bor se jednou v noci vypraví tři mladí lidé, Petr s Katkou a jejich kamarád Tomáš, kterému se sice do lesa opředeného strašidelnými historkami nechce, ale také nechce vypadat jako bačkora. Trojice studentů místo kešky, pro kterou mířili, najde v lese mrtvého muže. Koutný je na místo přivolán i se svou manželkou, která je policejní koronerkou a ohledávání mrtvol je její – dost zvláštní – koníček.

Brzy na to přijíždí z Prahy do Budějovic i lamač ženských srdcí – Sojka, který se do všeho vrhne „po hlavě“. Problémem je, že se ho případ týká osobně. Zavražděný byl jeho bývalým spolužákem a kamarádem a vdova dlouholetou přítelkyní. Výhoda je, že je znal víc, než Koutný a dokáže tak vidět hlouběji pod povrch případu. Otázkou je, nakolik je to v tomto případu dobré.

Pavel Kohout představil v knize Les Bor detektivku, která je velmi chytlavá. Už napínavý a lehce strašidelný úvod vás vtáhne do děje a zaujme ponurou atmosférou. Díky střídání poměrně krátkých kapitol (v nichž se rovněž střídají krátké a svižně popisované části), má čtenář pocit, že musí číst pořád dál.

Autor se snažil ve svém detektivním příběhu zmást čtenáře různými popisky, které mohou mít dvojitý význam – ne vždy vrah mordoval svou oběť. To bylo chytré a umocňovalo to napětí. Jen když si čtenář uvědomil, o co jde, připadal si občas jako blbec. 🙂

Oceňuji snahu autora předhazovat čtenáři falešná vodítka a rádoby pachatele. Zhruba do poloviny příběhu se mu to i u mě celkem dařilo. Poté už mi však některé narážky přišly až moc okaté a přesunula jsem svou pozornost na jiné postavy, v nichž jsem nakonec vraha odhalila dřív, než tak učinil autor.

Musím uznat, že tato detektivka mě opravdu hodně bavila. Bavilo mě prostředí, svižné dialogy, chování hlavních postav, jen jsem se trochu bála, aby nakonec zůstal… ale ne, to raději neprozradím. 🙂 Jen tedy se zabitím jedné postavy, která mi byla od začátku opravdu hodně sympatická, mě autor trochu naštval. Vzhledem ke kvalitě celého příběhu, napětí a také zajímavostem, které si autor dohledal o lese Boru, mu to ráda odpustím.

Detektivka Les Bor je podle mě naprostý “must have” pro všechny českobudějovičáky a vůbec, pro Jihočechy, kteří alespoň někdy v Budějcích byli a mají je rádi. Doporučuji ji i milovníkům dobrých detektivních příběhů, i když ti možná budou mít trochu náročnější požadavky na “ukrytí” vraha v příběhu.

Hodnocení: 95 %

Za knihu Les Bor moc děkuji samotnému autorovi – Pavlu Kohoutovi. Pokud vás zaujala a rádi byste si ji pořídili, můžete tak učinit na stránkách nakladatelství Moba.

PS: Pavel Kohout kromě psaní také fotografuje a fotka na obalu knihy je jeho vlastní práce!

5 komentářů: „Jaké tajemství ukrývá LES BOR?

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: