Recenze: Quentin Gréban – Chci být hasičem

Dětských knížek pro předškolní děti, které by kombinovaly text a obrázky, je na našem trhu podle mě pořád málo. V současné době se roztrhl pytel s velkoformátovými leporely a knihami „pro malé vypravěče“, kde text není. Na tom samozřejmě není nic špatného. Moje děti ale nejvíce baví knížky, kde je kombinace nenáročného krátkého textu a krásných obrázků. Vedle „zajíčka, který si moc rád čte“, se naším dalším favoritem stal medvídek Oskar z nakladatelství Fortuna Libri.

Název: Chci být hasičem

Autor: Quentin Gréban

Nakladatelství: Fortuna Libri

Počet stran: 32

Rok: 2019

Recenze:

Hlavním hrdinou této kouzelné knížky je malý medvídek jménem Oskar. Touží se stát hasičem. Každý den čeká, kdy přijedou, aby mohl vyrazit s nimi. Jenže čeká moc dlouho a hasiči pořád nikde. A tak si vezme své malé hasičské autíčko, oblékne hasičskou uniformu a vyrazí „do akce“.

Medvídek je strašně dychtivý někomu pomoci, ale nemá zkušenosti. A tak většinu toho, co dělá, pořádně pokazí. Když jde do tuhého a on se ocitne ve skutečném hořícím domě a je jediný, kdo může zachránit život ubohého pejska, tají se dětem při čtení dech.

Knížka Chci být hasičem má opravdu nádherné ilustrace, které jsou navíc pro příběh nezbytné. Autor v textu občas nevysvětluje vše, ale nechá na dětech, aby si sami z obrázku vydedukovaly, jak to vlastně je. Např. když Oskar sundává koťátko ze stromu, autor zmíní pouze, že medvídek zasáhl včas. Ale na obrázku děti vidí, že ve skutečnosti pokácel strom, na kterém koťátko viselo a ten padl na domek a rozbořil ho. Kotě sice zachránil, ale… A navíc – opravdu kotě potřebovalo zachránit?

Proč uvádím konkrétní příklad? Protože na něm je krásně vidět, že kombinace textu a obrázků přiměje děti nejen k větší pozornosti, ale učí je přemýšlet. Sami mohou přijít na to, co medvídek udělal špatně. A to moc často v knížkách pro malé (ne)čtenáře nebývá.

Osobně hodnotím knížku Chci být hasičem opravdu hodně vysoko. Doufám, že Fortuna Libri takových knížek vydá ještě mnoho. Protože i když je to čtení na deset – patnáct minut, děti u něj vydrží, baví je to a ještě přemýšlí.

Hodnocení: 100%

Knížku Chci být hasičem zakoupíte se slevou na e-shopu nakladatelství Fortuna Libri.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: