Na rozcestí ke štěstí/od štěstí – Daniela Krolupperová

Pokud hledáte pěknou knížku pro děti s výchovným přesahem, zkuste novou dvojknížku od Daniely Krolupperové, která vyšla v nakladatelství Portál. Jaké jsou nejčastější lidské prohřešky a jak s nimi bojovat už v dětském věku, se dozvíte právě v této knížce. A nejen to…

Název: Na rozcestí ke štěstí/od štěstí

Autor: Daniela Krolupperová

Nakladatel: Portál

Počet stran: 96

Rok vydání: 2019

Recenze:

Jirka je obyčejný kluk. Chodí do třetí třídy, má mámu, tátu a dvě setry, starší Olgu a mladší Blanku. A hodně rád jezdí na koloběžce. V knížce zažívá sedm různých příhod, které postupně upozorní na sedm nejběžnějších lidských nepěkných vlastností jako je pýcha, lakomství, závist, vztek, lhostejnost, nestřídmost a lenost. Každá z těchto slabostí se objeví v jedné kapitole v příběhu, který může ve svém životě zažít každé dítě (a vlastně kdokoliv z nás) – jako např. neochota půjčit své věci, vzteklost, když se nám nedaří nebo třeba lhostejnost k tomu, co se děje kolem nás, když třeba někdo někomu ubližuje.

Knížka je oboustranná. Na rozcestí ke štěstí jsou příběhy líčeny s dobrým koncem, kdy se Jirkovi podaří svou slabost překonat. Např. když si uvědomí, že není hezké se vytahovat nad ostatní kamarády, i když mu něco hodně jde. Na rozcestí od štěstí jsou naopak příběhy líčeny se „špatným koncem“.

Navíc je za každou kapitolou soubor otázek k příběhu, které pomůžou dítěti uvědomit si, proč se Jirka zachoval určitým způsobem a jak se asi potom cítil. A dále je zde skupina obecných otázek, které nutí k zamyšlení, co je správné a co ne….

Mně jako rodičovi dvou školáků přibližně v Jirkově věku se knížka moc líbila. Daniela Krolupperová umí psát pěkné, srozumitelné příběhy pro děti. To už jsme si už společně ověřili na několika dětských knížkách, které jsme měli možnost číst. Tahle knížka není výjimkou. Navíc je tu ten výchovný efekt, který je podán na běžných situacích, které prožije snad každé dítě.

To, že je hlavní postava kluk, je super počin. Nevím, jak to máte vy, ale moji kluci knížky, kde jsou mezi hlavními postavami holky, číst nechtějí. Řekla bych, že u holčiček to takový problém není. Knížka je tudíž vhodná pro kluky i pro holky.

Věkově je knížka určená pro mladší školáky. Myslím, že s rodiči či prarodiči ji zvládnou poslouchat i předškolní děti. Dokonce bych řekla, že knížka je velmi vhodná pro společné čtení. I vzhledem k otázkám, které zde ke každé kapitole jsou, je psaná pro povídání si o dané problematice. A to je možné s rodiči doma nebo s paní učitelkou ve škole…

Obrázky v dětských knížkách hrají významnou roli. Tuhle knížku ilustrovala moc hezky Michaela Bergmanová.

Určitě ji ke čtení zkusím nabídnout oběma svým synkům. Trochu se bojím, že ten desetiletý už tohle číst chtít nebude. A to vyrůstal na Bubáčkovi (další knížka od Krolupperové). Ale s tím mladším se do toho společně pustíme.

Doporučuji se podívat i na další knížky od Daniely Krolupperové, kterých vyšlo už několik desítek. Tahle autorka je pro mě zárukou pěkného čtení pro děti.

Hodnocení: 90 %

Knížku Na rozcestí ke štěstí/od štěstí koupíte na stránkách nakladatelství Portál.

Text: Jana Hlinecká

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: