Alžběta Dvořáková – Modrá hodina

Máte doma děti s bujnou fantazií, kteří nechtějí klasické pohádky, ale milují příběhy plné draků a podobných stvoření? Nechcete jim ještě kupovat fantasy pro Young adult, ale rádi byste jim pořídili knihu, která je zaujme a zároveň i něco naučí? Pak je tady Modrá hodina Alžběty Dvořákovénakladatelství Portál!

Název: Modrá hodina

Autor: Alžběta Dvořáková

Ilustrace: Lucie Dvořáková

Počet stran: 186

Nakladatelství: Portál

Rok: 2019

Recenze:

Kniha Modrá hodina je pro odvážné děti, které se nebojí draků a netopýrů (nebo třeba jen maličko) a rády se dozvídají nové věci. Hlavními hrdiny jsou Eliška s Martinem, sourozenci, kteří jsou na prázdninách u dědečka, bývalého pilota. Děda má krásnou chalupu, na jejíž půdě bydlí netopýři. A kromě nich se tam objeví i malý modrý vetřelec – drak.

Děti se nejprve bojí, ale protože dráček je maličký a umí mluvit, vypráví dětem plno zajímavých příběhů a naprosto si je získá. Díky němu děti poznají, že netopýrů se nemusí bát a že jsou to naprosto výteční letci, zjistí, kde se dráček na dědově půdě vzal, jak se učil létat a také, kdo staví mosty ze snů.

Příběh je sice pohádkový, ale díky drakovi a jeho vyprávění o snech a místě, kde jsou ostatní draci, má nádech tajemna a fantasy žánru. Ještě víc to umocní popis dalšího děje, ve kterém se děti s dědou a drakem vydají tajemnou zemi a dračí zátoku najít a poznat osobně.

Příběh je napsán velmi čtivě, ale některé „skoky“ ve vyprávění mě překvapovaly. Občas jsem otočila stránku a myslela jsem, že jsem se přehmátla a otočila dvě. Najednou jsem se totiž v ději ocitla úplně jinde. A ono ne. Ona to tak autorka opravdu napsala. Mátlo mě to i jako dospělého čtenáře. Nevím, jak se to bude číst dětem. Ale možná je tak uchvátí fantastický svět dráčků a netopýrů z půdy, že si toho ani nevšimnou.

Celý příběh je doprovázen krásnými ilustracemi Lucie Dvořákové, které působí spíše pohádkově než fantasticky. Myslím, že to byl skvělý tah, protože takto se kniha více přiblíží mladším čtenářům, než kdyby byly draci znázorněni reálněji a děsivě. Takto jsou to prostě roztomilí chrliči ohýnků a netopýři zase pěkní ušáci visící hlavami dolů.

Modrá hodina je knížka, která mě hodně bavila. I přes rychlejší posuny, někdy až přeskoky v ději jsem si ji užila. Líbila se mi hlavně atmosféra dědečkovy chalupy, která mi připomněla dětství i to, jak jsem jako dítě milovala prázdniny plné dobrodružství a skvělých knížek.

Myslím, že Modrá hodina je naprosto ideální prázdninové čtení!

Hodnocení: 87%

Knihu Modrá hodina můžete zakoupit v nakladatelství Portál.  

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s