Audiokniha: Iona Grey – Dopisy, které nikdo nečetl

Dva příběhy, dvě doby, čtyři mladí lidé. A jeden dopis, který vše spojuje…

To je jednoznačná definice románu Iony Grey – Dopisy, které nikdo nečetl. Přináší neobyčejně silný příběh dvou párů, které spojila láska. Jeden z nich však neměl šanci na štěstí. Jak ovlivnila osudy lidí doba druhé světové války, společenské předsudky a víra? To vše se dozvíte v tomto jedinečném románu, který je skvěle načten jako audiokniha Andreou Elsnerovou a Markem Holým.

Název: Dopisy, které nikdo nečetl

Délka: 15 hodin 7 minut

Autor: Iona Grey

Interpret: Marek HolýAndrea Elsnerová

Kategorie: Společenská próza

Vydavatel: Fragment

Typ: Audiokniha

Recenze:

Román Dopisy, které nikdo nečetl, byl v době, kdy vyšel knižně, vidět snad všude. Měla jsem pocit, že jsem jediná, kdo ho ještě nečetl. Když vyšel jako audiokniha, věděla jsem, že už nedokážu déle odolávat. Tím spíš, že jsem si v poslední době až chorobně zvykla na to, že mi „někdo“ knihy předčítá.

Román se odehrává ve dvou časových rovinách. První je v roce 2011. Hlavní hrdinkou je Jess, mladá slečna, která přišla o všechno včetně střechy nad hlavou. Je na útěku a zoufale se potřebuje někde schovat. Vloupá se proto do opuštěného domu, kde to vypadá velmi zvláštně. Jako by ho někdo opustil ze dne na den. V domě najde neotevřený dopis. Neodolá, otevře jej a přečte. Je od jakéhosi Dana, který píše Stelle. Doufá, že je stále na živu a ujišťuje ji o své lásce. Jess to naprosto pohltí. Proto začne pátrat, od koho dopis je a hlavně, kdo je Stella. Žila v tomto domě?

Mnohem zajímavější je však druhá časová linka. Ta se odehrává v roce 1943. Poznáváme v ní Stellu, jako mladého sirotka, který dostal životní šanci na štěstí. Zájem o ni má místní vikář, který si ji chce vzít. Stella se vdává a těší se na romantický vztah a plnohodnotný rodinný život. Jenže všechno je jinak a oni k sobě s vikářem nedokážou najít cestu. Když odjede do Afriky na válečnou misii, seznámí se Stella s americkým letcem Danem. A zamiluje se…

Především časová linka z minulosti je velice silná a poutavá. Příběh Stelly se sice zpočátku zdá až příliš jednoduchý, ale nakonec se ukáže, že si pro ni život přichystal plno zvratů, šťastných, ale hlavně bolestných chvil. Postupně zjišťujeme, co se tehdy stalo, jak to bylo s domem, který objevila Jess a jak minulost zamíchala osudy všech.

Vedle toho sledujeme pátrání Jess a její seznámení s Willem, které se jí stane osudným. Společně se vydají po stopách Stelly a komunikují se stařičkým a na smrt nemocným Danem. Podaří se jim Stellu najít? Bude se chtít s Danem setkat? A stihnout to dřív, než Dana zákeřná nemoc dostane?

Audiokniha Dopisy, které nikdo nečetl, je namluvená dvěma interprety – Andreou Elsnerovou a Markem Holým. Střídají se především, když příběh vypráví ženy, nebo muži. Přesto mi občas jejich střídání nepřišlo příliš logické. Andrea Elsnerová čte navíc neskutečně pomalu, takže mě příběh i přes jeho sílu chvílemi až nudil. Potřebovala bych ji zrychlit, což nejde.

Velmi oceňuji hudební doprovod a efekty, které celé vyprávění podkreslují a dodávají příběhu atmosféru. Bohužel na mě byla hudba místy až příliš depresivní. Stačilo, jak strašně smutný byl příběh. Hudba byla jednoznačně zvolená skvěle, ale na mě tak román působil až moc smutně, depresivně a beznadějně.

Pokud jako já očekáváte, že tato audiokniha přináší příběh z červené knihovny, budete překvapeni. Jedná se opravdu o velice silný a poutavý společenský román, u kterého byste neměli zapomínat na kapesníčky. Budete je nejspíš potřebovat. I přes pomalé vyprávění paní Elsnerové se mi audiokniha velice líbila, i když v tomto případě by pro mě bylo možná lepší číst román knižně – bylo by to asi rychlejší. Ale zase bych přišla o tu dokonale vykreslenou atmosféru díky hudbě a také o velmi příjemný hlas Marka Holého, který jsem milovala především u dopisů a e-mailů, ze kterých promlouval Dan. Klidně bych se do něj dokázala zamilovat, stejně jako Stella.

Hodnocení: 90%

Audioknihu Dopisy, které nikdo nečetl, zakoupíte na stránkách Audioknihy.cz, kde si můžete stáhnout i ukázku zdarma.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s