Komiks Justina – Markýz de Sade a Guido Crepax

Justina je erotický komiks s šokujícím, nemravným a velmi propracovaným obsahem. A to nejen po stránce příběhové, ale i grafické. Jedná se totiž o komiksové zpracování odsuzované ho dílka známého markýze de Sade. Vypráví o tom, že s poctivostí to žena moc daleko nedotáhne. A příklady, na kterých to dokazuje v podání počestné Justiny, jsou opravdu velmi drsné.

Název: Justina

Autoři: Markýze de Sade a Guido Crepax

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 160

Rok: 2019

Recenze:

Hlavní hrdinkou, jak už název napovídá, je Justina. Ta ctnostnější ze dvou sester, které mají obě stejnou klášterní výchovu, ale jednoho dne jsou nuceny vydat se do světa a postarat se o sebe samy. Zatímco Julietta se nemíní nijak upejpat, cudnost jí nic neříká a rychle se „vypracuje“ do pěkného postavení a posléze i ke šlechtickému titulu, Justina strádá. Odmítá se vzdát své počestnosti, neboť je přesvědčena, že je to to nejcennější, co má.

Sestry se po odchodu z kláštera rozdělí a protloukají se každá na vlastní pěst. Justina hledá počestná zaměstnání, ale pouze živoří a trpí. Je však odhodlaná svou čest neztratit a vytrvat. Raději hlad a poctivé místo, než neřest a hojnost všeho.

Justina vzdoruje velmi dlouho. Vlastně po celou dobu vyprávění zvrhlého markýze de Sade. I přes svou čistotu je však vystavována násilí a zvrhlostem. Mnohokrát je zneužita a znásilněna a se sexem se setká v mnoha jeho podobách, a to dokonce i těch, za které se dřív věšelo a popravovalo.

Komiks Justina je šokující nejen díky ději, ale především díky grafickému ztvárnění, které je bezpochyby naprosto skvělé. Guido Crepax tento komiks vytvořil koncem minulého století. Jeho grafika je přímo skvostná. Černá linka na bílém pozadí, perfektní znalost anatomie, to vše mění zvrhlé scény v umělecké dílo. I proto jsem ráda, že tento komiks vlastním.

Guido Crepax byl mistrem ve svém oboru a graficky ztvárnil řadu klasických děl, mezi jinými i Frankensteina, Draculu a další. Jeho doménou však byla erotika. Podle románu markýze de Sade stvořil podobu Justiny, ale vedle toho vytvořil i vlastní hrdinku – Valentinu, které se průběžně věnoval celý život a ztvárnil ji v mnoha příbězích.

Komiks Justina rozhodně nebude pro každého. Erotické scény a obrázky jsou místy lechtivé a místy přímo nechutné. Proto věřím, že stejně jako pobuřoval své okolí markýz de Sade a jeho příběhy, pobouří mnoho čtenářů i toto komiksové ztvárnění. Pokud vám nevadí erotika, neslušné obrázky a homosexualita, určitě vás tento komiks zaujme, stejně jako mě.

Hodnocení: 90%

Komiks Justina koupíte na stránkách nakladatelství CREW, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: