Recenze: Židovské hřbitovy a pohřbívání

Také se jako já rádi touláte po hřbitovech? Možná vám to přijde jako podivný koníček, ale ujišťuji vás, že nás tafofilů, tedy milovníků hřbitovů je opravdu hodně. Židovské hřbitovy jsou nádherné. Jejich náhrobní kameny jsou unikátní a tajemné. Především pro nás, kteří neumíme hebrejsky a netušíme, jaká tajemství jejich nápisy ukrývají. A právě tuto záhadu poodkryla kniha Židovské hřbitovy a pohřbívání Jaroslava Achaba Haidlera.

Název: Židovské hřbitovy a pohřbívání

Autor: Jaroslav Achab Haidler

Nakladatelství: Grada

Počet stran: 192

Rok: 2019

 

Recenze:

Jaroslav Achab Haidler je muž mnoha dovedností. Mluví velkým množstvím jazyků, což dokazuje jeho šíři jeho vzdělání. Mimo jiné zná i hebrejštinu a již roky putuje po židovských hřbitovech, fotí a mapuje hroby a překládá nápisy na náhrobcích. Své poznatky pak zveřejnuje na webových stránkách http://www.chewra.com, kde jsou dostupné i ostatním zájemcům.

Knihu Židovské hřbitovy a pohřbívání rozdělil do sedmi kapitol podle tzv. „Židovské sedmičky“. Židovské náboženství totiž velmi lpí na číselné symbolice, o čemž svědčí i zmíněné náhrobky. Postupně nás autor seznamuje s tím, jak jsou náhrobky členěné, jaké se na nich objevují nápisy, symboly a podobně. Pro mě bylo velkým překvapením, že některé náhrobky ukrývají celé příběhy. Životopisy, biblické příběhy i básně.

Jsem velmi vděčná, že autor rozebíral obsah náhrobků tak detailně, ale pro mě toho tam bylo možná až trochu moc. Resp. chybělo mi tam spíše kde se jaké náhrobky nachází, odkud jsou náhrobky na fotografiích atd. V závěru knihy sice autor věnuje jednu kapitolu některým významnějším hřbitovům, ale není toho moc.

Nejvíce mě bavila kapitola o pohřbívání, židovských zvycích a rituálech s ním spojených. I když se o pohřbívání zajímám už dlouho, o tom židovském jsem nevěděla zhola nic.

Navzdory náročnému tématu na vstřebání i přečtení, autor píše lehkou rukou. Neměla by chybět v knihovně žádného správného tafofila. A doufám, že se autor bude i nadále věnovat nejen mapování a dokumentaci hřbitovů a náhrobků, ale že třeba časem vytvoří i další knihy, kde představí prozkoumané hřbitovy jeden po druhém.

Hodnocení: 75 %

Knihu Židovské hřbitovy a pohřbívání zakoupíte na stránkách nakladatelství Grada, kterému tímto děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s