Festival živé literatury – Literatura žije 2019

Festival živé literatury s názvem Literatura žije se konal (a stále ještě koná) v Českých Budějovicích ve dnech 23.4. – 26.4.2019. Já jsem se zúčastnila dvou včerejších akcí, i když na té druhé jsem nemohla zůstat až do konce, což mě hodně mrzí. Ale jel mi autobus a doma čekaly děti a manžel. Co jsem si poslechla a s kým jsem se setkala? Mimo jiné i s Jiřím Březinou a Janem Štifterem. Ale pěkně popořádku…

Propsat se do pohody

První akce, kterou jsem si poslechla, nesla veselý název Propsat se do pohody. Jednalo se o autorské čtení spisovatelů – básníků, které podporuje Fokus České Budějovice. Organizace Fokus pomáhá lidem s duševním onemocněním, kteří navštěvují jejich kurz tvůrčího psaní. Tito lidé se díky psaní vyrovnávají s těžkostmi, které prožívají. Jejich básně byly smutné i veselé, a některé dokonce velmi intimní.

Jako první vystoupila sympatická Jitka Stojanová, která přednesla své velmi zdařilé básně vážné i nevážné. Její přednes byl velmi slušný a ač nejsem milovník poezie, její básně se mi moc líbily. Po ní přišel Zdeněk Stojan se svými 13 kratšími básničkami. Přiznám, že jsem trochu nestíhala jeho rychlý přednes, takže jsem si je moc neužila. Je to škoda, protože vůbec nebyly špatné. Jako poslední vystoupil František Karásek, který přednesl své básně s hodně intimním charakterem a velkou výpovědní hodnotou. Byly opravdu trefné, a kromě osobních záležitostí se v nich dotýkal i běžného života nás všech. Jeho přednes byl velmi dobrý a upřímně – pokud by jeho sbírka vyšla knižně, moc ráda bych ho podpořila její koupí.

Jak knihy po dešti – Nová díla jihočeských autorů

Druhou akcí, pro mě mnohem zajímavější, bylo setkání s několika jihočeskými autory a jejich autorské čtení nových knih. Přiznávám, že jsem vůbec netušila, kdo se této akce zúčastní, takže když jsem viděla přicházet Jiřího Březinu, měla jsem velkou radost. Nedávno jsme s ním tady na Knižní kavárně dělaly s kolegyní Janičkou rozhovor (přečíst si ho můžete zde) a tak jsem byla ráda, že ho mohu poznat osobně. Je to velký sympaťák. Podepsal se mi do své knížky, kterou jsem si tam mohla koupit a vyfotil se se mnou.

Autorského čtení se kromě Jiřího Březiny zúčastnil i Miroslav Boček se svou novelkou o dětství na budějovickém sídlišti Vltava, Hana Lehečková se svou první knihou pro dospělé o vnitřním světě schizofrenika – Svatá hlava, a také David Jan Žák se svou knížkou Zmizení Edwina Lindy. Čtení pana Žáka už jsem bohužel nestihla, ale předchozí tři ano a moc se mi líbily. Paní Lehečková upozorňovala, že kdo nemá rád knihy bez příběhu, ať si raději její knihu nekupuje (zajímavá reklama) 😊, ale pak četla ukázku, která mě velmi zaujala, i když takové knihy opravdu nečtu.

Na akci se objevil kromě jiných i další jihočeský autor – Jan Štifter, kterého můžete znát (nejen) díky knize Sběratel sněhu, jež je v posledních dnech hodně vidět. Já jsem toho samozřejmě využila a rovněž pana spisovatele požádala o podpis do knihy a o společné foto. Stejně jako pan Březina byl velmi milý, ochotný a prostě sympaťák. Kdo byste ho chtěli poznat osobně, a ještě se něco přiučit, dnes, v pátek v 16:00 se s ním můžete v Českých Budějovicích vydat „po stopách budějovických nevěstinců“. Já se chtěla zúčastnit, ale bohužel nemám hlídání pro děti, takže si alespoň seženu autorovu knihu Café Groll, která se tomuto tématu věnuje.

O celém festivalu a jeho akcích se můžete více dozvědět na facebookových stránkách.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: