Deborah Rodriguezová – Kavárnička v Kábulu

Kniha s velmi lákavým, lehce mystickým přebalem a téměř romantickým názvem – Kavárnička v Kábulu, od americké spisovatelky Deborah Rodriguezové si získala plno nadšených čtenářů mezi ženskou i mužskou populací velmi brzy po vydání. Líčí skutečný a ničím nepřikrášlený život obyčejných lidí v Kábulu. Díky své čtenosti vznikla i audiokniha, kterou jsem poslouchala. A musím se přiznat, že jsem byla naprosto okouzlena.

Autor: Deborah Rodriguezová
Čte: Eva Novotná
Režie: Jiří Pochvalovský
Stopáž: 1 mp3 CD / 11 hod 28 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 19.3.2019

Recenze:

Kavárničku v Kábulu mám doma již pěknou řádku měsíců v klasické papírové knižní podobě. Nechala jsem se krátce po jejím vydání strhnout davem. Od té doby se dočkala druhého dílu a dokonce audionahrávky. Až teprve poslední zmíněný počin mě přesvědčil, abych se do knihy konečně pustila. A upřímně – nechápu, proč jsem tak dlouho váhala.

Hlavními hrdinkami je pět žen. Američanka Sunny, která odešla do Kábulu se svým přítelem, vojákem. Zatímco on je na misi, ona si otevře v Kábulu kavárničku. Kromě jiných jí tam pomáhá i Háladžán – stará Afghánka se smyslem pro tradici a povinnost, potají však provádějící rebelie v podobě moderních kalhot či ostříhaných vlasů schovaných pod šaty a šátkem. Další hrdinkou je Jasmína. Mladá vdova, která jako těhotná žena bez manžela má v Afghánistánu jen malou šanci na slušný život, a dokonce i na přežití. Sunny ji přijme jako pomocnou sílu do kavárny. Od té doby ženy sdílí své osudy a navzájem se kryjí i podporují.

Poslední dvě hrdinky tvoří britská novinářka Isabel, která se téměř ničeho nebojí a neváhá odhalovat velmi nebezpečná témata. A Američanka Candace? Ta pozná, že není všechno zlato co se třpytí, a i zdánlivě dobročinný Afghánec může být ve skrytu duše pořádná zrůda. Než k tomu však dojde, čtenáři se ženami prožijí velmi zajímavé okamžiky a mnohdy i pořádně horké chvilky.

Tato audiokniha mě naprosto okouzlila. Poslouchala jsem se zatajeným dechem každou volnou chvíli. Některé kapitoly jsem si poslechla i vícekrát. Naprosto mě fascinovalo, jak autorka popisovala nejen osudy žen, ale především každodenní život v Kábulu, tradice a náboženství Afghánců a neskutečnou zaostalost, tvrdohlavost a jakousi tupost a odmítání logických věcí na úkor víry.

Vytáčelo mě, jak malá, vlastně nulová práva mají ženy. Jak se musí podřizovat mužům. Drásala mě absurdnost toho, že těhotná vdova je považována za nečistou a prostitutku, protože neexistuje otec, který by se k dítěti přihlásil. Proč musí dospělá žena, matka dospělého syna tajit svou lásku k muži, když je vdova? Proč musí čekat, až sám syn jí vybere případného nového manžela?

Afghánistán a muslimská kultura mě fascinovaly. Učarovaly mi osudy pěti žen, které se rozhodly vzepřít víře a tradicím ve prospěch lásky, spravedlnosti a lidskosti. Eva Novotná navíc příběh nádherně načetla. S obrovskou empatií. Tak, že se vám opravdu místy až tajil dech.

Do své papírové knihovny si rozhodně pořídím i Návrat do kavárničky v Kábulu. Stejně tak netrpělivě ale budu očekávat druhý díl i v audioknižní verzi. Děkuji vydavatelství Tympanum, že se tohoto počinu zhostilo. Osudy všech pěti žen ve mně budou ještě hodně dlouho rezonovat. Za těch několik hodin poslechu jsem si je zamilovala a neskutečně ráda jsem se několikrát denně vracela prostřednictvím sluchátek do této krásné kavárničky v Kábulu. Myslím, že knihu by si měli přečíst nebo poslechnout všichni, co sympatizují s Islámem a podporují přijímání uprchlíků.

Hodnocení: 100% TOP

Audioknihu Kavárnička v Kábulu koupíte na stránkách vydavatelství Tympanum.cz.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s