Recenze: Roxanne Veletzos – Holčička, kterou tam nechali

Holčička, kterou tam nechali je historický román z válečných a poválečných let z Rumunska. Hlavní hrdinka Natalie je matkou samotné autorky. Nebo, chcete-li, autorka je dcerou hlavní hrdinky. Natalii byli necelé čtyři roky, když ji její biologičtí rodiče museli ponechat na prahu cizího domu a utéct před nacisty. Poté si ji adoptovala rodina z vyšších kruhů. Zdálo se, že ji čeká zářivá budoucnost. Politika v Rumunska však psala úplně jiné osudy…

Název: Holčička, kterou tam nechali

Autor: Roxanne Veletzos

Nakladatelství: Fortuna Libri

Počet stran: 366

Rok: 2019

Recenze:

Tento historický román z minulého století se nakladatelství Fortuna Libri opravdu povedl. Nejen lákavou nádhernou obálkou, ale především obsahem. Příběh malé Natalie je víc než srdceryvný. Její osud sledujeme od čtyřicátých let dvacátého století, kdy ji musí rodiče opustit a ona se dostane do sirotčince. Odtud se řízením osudu dostane do rodiny krásné a bohaté Despiny a jejího chotě Antona, kteří nemohou mít děti. Natálii mohou dát vše – domov, jídlo, vzdělání i lásku. Zdá se, že holčička ztrátu biologických rodičů vůbec nepocítí. Jenže…

Autorka je, jak už jsem zmínila, dcerou hlavní hrdinky. Je to velmi překvapivé zjištění, protože román vůbec nepůsobí zaujatě. Naopak. Je popsán velmi niterně a s citem, ale autorka se zbytečně nebabrá v pocitech hlavních postav, což jsem oceňovala. Přesto nastínila, jak se mohla cítit skutečná Nataliina matka, i co asi prožívala Despina, když se objevila hrozba, že Natalii ztratí.

Holčička, kterou tam nechali mě velmi příjemně překvapila. Popravdě řečeno, příběh z komunistického Rumunska mě hodně lákal, ale zároveň jsem se bála, zda mě bude bavit. Obávala jsem se přehnaného množství politiky a zaujetí jen jednou stranou. Ani tady však autorka nezklamala. Dokázala vše dokonale namíchat. Vysvětlila čtenáři, jak šílená situace tehdy v Rumunsku byla (a co si budeme povídat, od té naší, české, se příliš nelišila), zároveň však udržela hlavní linii a bez odbočování se držela Nataliina příběhu.

Musím se přiznat, že bych v té době žít nechtěla. Ani v Čechách a už vůbec ne v Rumunsku. Tím méně, když bych pocházela z vyšších vrstev, jako Despina, Anton a tím pádem i Natalia. Situace byly strašlivé a pocity, které museli hlavní hrdinové prožívat, když jim sebrali vše, včetně střechy nad hlavou a lidské důstojnosti, to je opravdu silný čtenářský zážitek.

Román Holčička, kterou tam nechali se mi opravdu hodně líbil. I přes těžké téma byl napsán velmi lehce a svěže, podává spoustu zajímavých informací, jejichž výpovědní hodnota roste s vědomím, že autorka vypráví příběh podle skutečné události. Mě strhl dramatický děj hned na prvních stránkách a ani chvilinku jsem se nenudila. Po polovině knihy už jsem ji téměř neodložila. Musela jsem vědět, co se stane dál.

Tento román bych doporučila nejen všem milovníkům válečných a poválečných románů, ale především lidem, kteří tvrdí, jak se za komunismu měli dobře! A také bych ji klidně zařadila do volitelné literatury na středních školách!

Hodnocení: 85%

Román Holčička, kterou tam nechali zakoupíte ZDE.

1 komentář: „Recenze: Roxanne Veletzos – Holčička, kterou tam nechali

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte web zdarma s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: