Audiokniha: Josef Karika – Trhlina

Ač se zdá, že Josef Karika je u čtenářů už velmi známý a oblíbený autor, mně až dosud jeho produkce unikala. Absolutně to nechápu, protože jeho zaměření je přesně moje krevní skupina. Jako první jsem od něj zkusila Trhlinu, a to jako audioknihu. Nevím, jaké to je číst Karikovy knihy v klasické podobě, ale tato audiokniha byla naprosto fantastická. Snad nikdy jsem se tak nebála – v noci i ve dne, jako u poslechu Trhliny.

Název: Trhlina

Délka: 4 hodiny 14 minut

Autor: Jozef Karika

Interpret: Josef KalužaNorbert LichýDavid Viktora

Kategorie: Horory a mystika

Vydavatel: Radioservis

Typ: Rozhlasová hra

Recenze:

Josef Karika je slovenský spisovatel, který se zabývá mystikou a záhadami Slovenska. V knize Trhlina se věnuje mystické krajině západního Slovenska, konkrétně pohoří Tribeč nedaleko Nitry. Na tomto místě se prolínají pohanské kulty i křesťanská mystika. Traduje se, že ne každý, kdo někdy vstoupil do Tribeče, se z něj vrátil zdravý a živý.

Autor nám předkládá příběh blogera Igora, který se při práci v jedné staré zchátralé vile dostane k tajným dokumentům a deskám dobře uschovaným v trezoru. Jeho zvědavost je větší než etika, a tak si obojí odnese domů, aby to prozkoumal. Zdá se totiž, že to je skvělá senzace k blogovým článkům. Že se nemýlí dokazují i značné ohlasy jeho čtenářů.

Igor narazí na podivný příběh psychiatrického pacienta (v domě totiž kdysi bývala léčebna), který tvrdí, že se ztratil na Tribeči. Objevil se za nevyjasněných okolností po několika měsících, zcela zmatený. Zmatené byla i jeho výpověď.

Čtenáři Igorova blogu se rozcházejí v názorech. Někteří mu věří, jiní tvrdí, že je to hoax. Dokonce se objeví tací, kteří se s ním pustí do debaty. Igor se postupně seznámí se dvěma z nich. S realistickým učitelem Davidem a milovníkem mystična – Andrejem. Společně se vydají do Tribeče, aby se na vlastní kůži přesvědčili, kdo z nich má pravdu. Trojici mužů při tom doplňuje Igorova přítelkyně Mia, která hory miluje a často je slézá.

Karikův příběh je psán velmi stručným a strohým stylem. Je napsán v ich-formě, a my tak mnohem surověji prožíváme Igorovy pocity. Autor ke čtenáři Igorovými ústy doslova promlouvá, občas ho i oslovuje.

V první chvíli jsem byla zaskočena jednoduchostí, s jakou je příběh vyprávěn. Autor však klade důraz především na obsah. Nezdržuje se sáhodlouhými popisy krajiny, a přesto si vše představíte tak dokonale, jako byste na Tribeči sami stáli.

Nevím, jak by na mě Trhlina zapůsobila, kdybych ji četla jako knihu. Faktem je, že jako audiokniha byla naprosto famózní. Jednoznačně nejlepší audiokniha, kterou jsem kdy poslouchala! A také jeden z nejlepších knižních hororových příběhů, který znám.

Trhlina bývá přirovnávána k Záhadě Blair Witch a já s tím naprosto souhlasím. Podobá se jí nejen tím, že hlavní hrdinové bloudí v tmavém hustém a zdánlivě nekončícím lese, ale především stylem, jakým jsou oba příběhy podány čtenáři/posluchači/divákovi.

Josef Karika je pro mě objevem roku a rozhodně se jdu podívat po jeho dalších dílech. Pokud by se i ony dočkaly audioknižní podoby, byla bych první nadšený posluchač!

Hodnocení: 100% TOP

Audioknihu Trhlina můžete zakoupit na stránkách Audiotéky, kde si můžete poslechnout i ukázku zdarma.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s