Recenze: Mary Sharratová – Extáze

Životopisný román o manželce slavného hudebního skladatele Gustava Mahlera vás zavede přímo do samé podstaty hudby. Kniha EXTÁZE z nakladatelství Jota je románem o Almě Mahlerové – ženě dvou tváří a dvou duší.

Název: Extáze

Autor: Mary Sharrattová

Nakladatelství: Jota

Počet stran: 408

Rok vydání: 2018

Recenze:

Začátek románu nás zavede na práh dospívání mladičké Almy, která je nejenom krásná, ale hlavně hudebně nadaná a nápadníci se jí hrnou jeden za druhým. Koncem 19. století se odkrývají pro ženy netušené možnosti a emancipace už pomalu otevírá svou náruč, aby do ní vklouzlo nespočetné množství odvážných žen. Alma má velký sen studovat na konzervatoři, věnovat se hudbě a hlavně komponovat. Rodiče z toho příliš nadšeni nejsou a raději by ji viděli provdanou. Osudové setkání s o 20 let starším ředitelem Vídeňské opery Gustavem Mahlerem je jako blesk z čistého nebe a oba dva se do sebe vášnivě zamilují. Pro Almu to ale znamená, že bude muset opustit svět hudby a plně se soustředit na svou novou roli manželky, matky a pečovatelky svého slavného manžela. Hudbu už bude mít na věky zapovězenou. Dokáže se spokojit s novým životem nebo zvítězí láska k hudbě?

Děj románu se odehrává v období secese a z knihy to na vás prýští z každé jeho strany. Potkáte tu vybranou společnost Gustava Klimta, Alexandera Zemlinského i Auguste Rodina. Autorce se podařilo zachytit toto převratné období do sebemenších detailů. Nejvíce se to projevuje právě v rozpolcené osobě hlavní hrdinky Almy. Narodila se v době, kdy se bojovalo za rovnoprávnost žen a Alma tak zažívá ve své psychice zásadní rozpor. Na jednu stranu se vzdala skládání vlastní hudby a stala se ženou pečující o rodinný krb, ale na druhou stranu chce být svobodnou ženou prosazující svou nezávislost a uspět v mužském světě.

Ukázka:

„Když byli spolu, byla Alma vyrovnaná a spokojená, obklopená Gustavovým obdivem, který ji umožňoval být takovou ženou, jakou si přál. Skromnou a neustále se zlepšující. Věčně žasnoucí milovanou bytostí, která si nic nenechá jen pro sebe. V odloučení se však z jejího nitra vynořovalo její druhé já, sobecké a bez servítků. A tohle já toužilo jen po jediné věci: být nespoutané.“

Celý román je napsán ich-formou z pohledu Almy a vám se tak naskytne opravdu velmi intimní vhled do nitra této složité osobnosti. Budete s ní prožívat všechny události vykreslené autorkou do nejmenších detailů.

Co mě na knize překvapilo, byla lehce erotická kořeněnost celého příběhu. Erotické touhy a sexuální představy Almy byste v životopisném románu rozhodně nehledali, ale jelikož se stala milenkou mnoha secesních umělců, měla odkud brát ;-).

Velkou devízou této knihy se pak určitě jeví obálka, která vás zaujme na první pohled.  Je vyvedená v secesním stylu alá Alfons Mucha a váš zrak okamžitě připoutá k sobě. Určitě se bude ve vaší knihovničce opravdu dobře vyjímat.

Alma měla velmi zajímavý, ale i složitý život a v doslovu je její zbytek života samotnou autorkou ještě popsán a možná je škoda, že autorka i toto nezanesla do své knihy, protože i pozdější život Almy byl rozmanitý a vzrušující. Každopádně pořád se jedná o beletrii, i když hlavní události a postavy jsou skutečné.

Celá kniha se čte velmi lehce, a i když zrovna nejste fanoušky klasické hudby, spisovatelka vás dokáže zaujmout a vtáhnout do děje. Bonusem se pak stává množství informací o této rozbouřené době.

Román Extáze je příběhem dvou lidí, jejichž vztah se neustále potácel mezi nebem a peklem.

„To, co mezi námi kvete, je extáze. Spolu jsme přečkali všechny bouře. Naše láska není nic menšího než nebeská. Neutuchající blaženost, která rozmazává hranici mezi životem a smrtí.“

Hodnocení: 90 %

Uchvacující román Extáze koupíte na stránkách nakladatelství Jota.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: