Ochutnávačka

Každý den jde se svou kůží na trh a neví minuty ani hodiny, zda ji bude dopřáno dožít se dalšího dne…

Kniha OCHUTNÁVAČKA z nakladatelství Alpress vás zavede do německé říše přímo do blízkosti Adolfa Hitlera a vypráví příběh Magdy.

Dívky, která stála mezi vůdcem a smrtí.

Název: Ochutnávačka

Autor: V.S.Alexander

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 335

Rok vydání: 2018

Recenze:

Příběh začíná v Německu roku 1943. Magdu Ritterovou chtějí rodiče ochránit před hrůzami války, tak ji posílají k příbuzným do Bavorska. Teta i strýc, sympatizující s nacionalistickými názory, pošlou Magdu hledat práci a ta se časem dostane přímo do kuchyně samotného vůdce v Berghofu – jedno ze sídel Adolfa Hitlera.

Zde se dozvídá, že její prací bude ochutnávat jídlo pro vůdce, který měl panický strach z otravy jídla. Naučí ji rozeznávat jednotlivé jedy nejen podle chuti, ale i podle vůně.

Kromě neustálého vypětí, které Magdě tato práce přináší, se jí připlete do cesty i důstojník SS Karl Weber. Jejich cesty se propletou velmi brzy a ve snaze zachovat si svůj rozum v nelehké době, je tato láska ke kapitánovi SS tím jediným světlým bodem v jejím životě.

…Zachvěla jsem se. Můžu tu zemřít. Ani bombardování Berlína mě nepřimělo tak brutálně si uvědomit vlastní smrtelnost. Pomyšlení, že možná zemřu pro Hitlera, mě ohromilo. Uvázla jsem v nevědomky nastražené pasti. Rodiče mě poslali pryč, strýc Willy zatahal za nitky a já teď mám zaměstnání, které může vést k mé smrti….“

Román vás provede posledními 2 lety Adolfa Hitlera. Od spokojeného diktátora v Berghofu, přes Vlčí doupě a akci Valkýra ( nepodařený pokus o atentát na Hitlera), až po sebevraždu s Evou Braunovou v berlínském bunkru.

Autor kromě dějové linky Magdy se hodně věnuje i samotnému vůdci, bohužel jak sám zkonstatoval v doslovu, ne vždy se opírá o historické skutečnosti.

Knihou Ochutnávačka se mi na začátku prokousávalo dost těžce, nemohla jsem se začíst a horko těžko se soustředila na děj. Ale pokud se naladíte na „notu“ autora, za chvíli vám začne v uších znít celá „píseň“ příběhu a vy nedokážete knihu odložit z ruky.

Hlavní postava Magdy je sympatická, obyčejná dívka, která neměla moc na výběr. Jediné co mě na ní chvílemi iritovalo byla její věčná snaha o ukončení života diktátora, ale jenom ve svých myšlenkách. Vždy si to z nějakého důvodu rozmyslela a autor ji to vkládal do hlavy na můj vkus dost často.

I když jsem od knížky Ochutnávačka očekávala asi daleko více, nakonec jsem musela zkonstatovat, že se mi příběh vlastně líbil. Potenciál celého námětu mohl být lépe a zajímavěji rozveden, ale i přesto dávám této knize vyšší hodnocení.

V nakladatelství Alpress vyšla od tohoto amerického spisovatele ještě knížka Dívky od svaté Magdalény a musím přiznat, že jsem na ni dostala zálusk 😉 .

Hodnocení: 80 %

Ochutnávačku koupíte na stránkách nakladatelství Alpress.

1 komentář: „Ochutnávačka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s