Láska a zkáza – další brilantní román bestsellerové autorky Pauly Mclainové

Paula McLainová je bestsellerová autorka, kterou mohou čeští čtenáři znát díky jejím knihám Pařížská manželka a Létala jsem za sluncem. Obě knihy vydalo nakladatelství Metafora, stejně jako její novinku – Láska a zkáza. V ní se autorka vrací k životu slavného spisovatele Ernesta Hemingwaye a líčí jeho bouřlivý, leč vášnivý vztah s jeho třetí manželkou Marthou Gellhornovou.

Paula McLainová je vynikající autorka, která se dokáže dokonale vcítit do postav, které popisuje. Její empatie je tak silná, že čtenář prožívá osudy slavných hrdinů, jako by byly jeho vlastní. Pojďme si ukázat podrobnější anotaci, ať máte představu, co všechno vás v knize Láska a zkáza čeká.

Anotace:

V roce 1937 se osmadvacetiletá novinářka Martha Gellhornová vydává do Madridu, aby podala zprávu o hrůzách španělské občanské války. Osudy obyčejných lidí, lapených v soukolí ničivého konfliktu, se jí hluboce dotýkají. Navíc se nečekavě a bláznivě zamiluje do Hemingwaye, z něhož je tou dobou již žijící legenda. Jejich vztah i kariéra se naplno rozhoří a nakonec se, ve stínu blížící se druhé světové války, vezmou.

Martha je nezávislá, neohrožená a ambiciózní válečná korespondentka a tvrdě pracuje, aby zůstala sama sebou, naplnila své poslání a nikdy nežila ve stínu svého muže. Ve chvíli, kdy Ernest v roce 1940 vydává jeden ze svých nejúspěšnějších románů Komu zvoní hrana, však přestávají být rovnocennými partnery. Martha se musí rozhodnout: sleví z vlastních cílů a poddá se omezujícím nárokům postavení manželky slavného spisovatele, nebo si ponechá samostatnost a kariéru, ale ztratí tím milovaného muže. Dilema, které může jim oběma zlomit srdce.

Paula McLainová čtenáře již podruhé zavede k životním osudům slavného spisovatele a lamače srdcí Ernesta Hemingwaye. Tentokrát do bouřlivých kulis neklidného válečného Madridu, Finska, Číny, ostrova Key West a Kuby.

Ukázka z textu:

Okamžitě jsem se cítila jistější. Srdce mi přestalo tak zběsile tlouct. Zase jsem mohla dýchat. „Dobře,“ odpověděla jsem. „Ozvu se.“

„A Marty?“

„Ano?“

„Až tohle skončí, pojeď se mnou na Kubu. Všechny země, na kterých nám opravdu záleží, brzo padnou. Zanedlouho už nebude nic jako dřív.“

Byla jsem ta zbitá a zjitřená, že jsem se neubránila slzám. „Říkali jsme si, že nikdy nebudeme mít Kubu.“

„To jsme se jen snažili dělat hrdiny, ne? Nevím, jak bez tebe dokážu žít.“

Tím mě úplně odrovnal. Já samozřejmě cítila totéž, už dlouho, ale co mi to bylo platné? To přání? To chtění? Nic mi nesliboval, protože nemohl. „Teď je těžké něco plánovat,“ odpověděla jsem. „Těžko uvěřit, že něco bude ještě vůbec někdy dobré. Jestli si válka opravdu přijde pro každého, bude to nejhroznější a nejšílenější, co si můžeme představit. Četl jsi, co se teď říká o Hitlerovi? Je ještě horší než Franco.“

Ukázka ze stran: 152 – 153.

Nevím jak vás, ale mě ukázka dokonale naladila. Mám chuť odložit vše rozečtené, udělat si horký čaj a hned se začíst do této krásné knihy vydané v tzv. „režné edici“ nakladatelství Metafora, která se věnuje životním osudům slavných umělců převážně devatenáctého a dvacátého století.

Knihu Láska a zkáza zakoupíte na stránkách nakladatelství Metafora.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s