Zpříjemněte si s dětmi čekání na Ježíška čtením krásných knížek o Vánocích – poradíme vám po jakých sáhnout

Blíží se nám čas adventní a s tím i těšení se našich dětiček na Ježíška. I když ty moje už se těší od letních prázdnin. Dopis Ježíškovi máme jistě již odeslaný, adventní kalendář nachystaný, pracujeme na výzdobě našich domovů a pečení cukroví, ale abychom tento čas těšení našim dětem přece jen ukrátili a sami si trochu odpočinuli od shonu, můžeme si otevřít knížku ke společnému čtení.  Abychom si tento kouzelný čas užili opravdu stylově, nachystala jsem výběr knížek, které s Vánocemi souvisí.

Nahlédla jsem na internetové stránky nakladatelů a prodejců knih a nakonec jsem se vydala i „do terénu“ a navštívila knihkupectví, abych to omrkla trochu víc zblízka. Zaměřila jsem se na nově vycházející knížky, ale určitě zmíním i ty, co nejsou úplně horkou novinkou, a bude jen na Vás, čemu nakonec dáte přednost. Na vlastní oči jsem se přesvědčila, že je opravdu z čeho vybírat.
Na začátek bych zmínila něco pro ty nejmenší, kteří mají teprve první zkušenosti s knížkami. Mezi leporely na Vás určitě vykouknou evergreeny v podobě příběhů s Krtečkem (Krtek o Vánocích, Krtek v zimě, Krtek a Sněhulák). Já bych ale ráda upozornila na novou knížku Narodil se Ježíšek“z nakladatelství Fragment, která vypráví vánoční příběh doprovázený úryvky z nejznámějších českých koled. Knížka je krásně ilustrovaná, děti ocení i spoustu otvíracích okének s překvapením.
Pro předškolní děti je v nabídce několik publikací, které se nejen čtou, ale také se s nimi tvoří. Letošní novinkou je knížka ilustrátorky Venduly Hegerové „Než přijde Ježíšek“ s množstvím hravých aktivit a úkolů. Nechybí voňavé recepty a jednoduché povídání o vánočních zvycích. Máme doma několik dětských knížek s obrázky téhle kreslířky a obrázky jsou moc hezké. Podobnou publikací je knížka „Čekání na Vánoce“ od jiné ilustrátorky Andrei Popprové, se kterou jsem před pár lety tvořila já se svými dětmi.

Stejný název „Čekání na Vánoce“ má i nová knížka z nakladatelství Portál, jejímž autorem je Marek Kita, polský teolog. Tato knížka už je vhodná spíše pro děti mladšího školního věku, je bohatě ilustrovaná a v krátkých textech provádí děti nejen adventní dobou, ale vlastně i celou biblickou tradicí.
A vánoční příběh přináší i knížka Terezie Radoměřské „Vánoce pro kočku“.Tři děti stavějí s tatínkem po celý prosinec betlém, každý večer přidají kousek – oblohu, figurku, hvězdu. A za to jim pak betlémská Kočka vypráví jeden příběh: O volkovi, oslíkovi, andělíčcích a cukroví, o tom, proč milujeme koledy nebo co o Vánocích večeřeli Maria s Josefem, o hvězdě vlasatici i o třech králích, o koni, slonu a velbloudovi, kteří ke třem králům původně vůbec nepatřili. Také o tom, jak se ovečka spřátelila s vlkem, proč vlastně slavíme Vánoce v zimě a nejraději na sněhu, jak se stalo, že s Mikulášem chodí i čert, proč slavík zpívá nejkrásněji v noci a jak to, že jmelí roste na stromech.
Pokud si rádi čtete o zvířátkách, neodpustím si nepřipomenout knížku Chumelení“od autora Příběhů včelích medvídků, Jiřího Kahouna. Zvířecí děti se totiž těší na Vánoce úplně stejně jako ty lidské a jak prožívají své těšení na Ježíška, se dočtete v této knížce.
Hned několik vánočních knížek napsala Zuzana Pospíšilová. „Vánočnípohádkyzahrnují dvacet originálních zimních příběhů o tom, jak prožívají vánoční období kapři, veverky nebo sněhové vločky, co dělají dárky pod stromečkem, než je děti rozbalí, a také o tom, že se Vánoce jednou málem ztratily…
Kromě Vánočních pohádek, vyšly např. ještě „Nové vánoční pohádky“ nebo „Andílkovo vánoční putování“.  
I známá česká autorka dětských knížek Daniela Krolupperovávydala v loňském roce zimní příběh. Je o sněhové vločce, která neposlechla maminku, a obrovský vichr ji odfoukl daleko od domova. Co všechno prožije, než se dostane zpět, vypráví „Polárnípohádka“. Vychází v edici První čtení, to nic není u nakladatelství Portál.

Velice sympatická je mi knížka Barbory Vajsejtlové s příznačným názvem Vánoce za dveřmi“. Jenda a Terezka prožívají předvánoční čas různými činnostmi – pečou perníčky, bobují, píšou Ježíškovi, vypraví se na vánoční trhy, půjdou pro jmelí a vůbec se nenudí.
A abych nezapomněla na starší děti, objevila jsem na pultech knihkupectví také tyto tituly: „Vánoční překvapení od Daisy Bellové, „Kocour, který zachránil Vánoce“ od Sheily Nortonové a Zachránídoktor Proktor Vánoce? od Jo Nesboa.
Už teď je mi líto knížek, které jsem nezmínila. Měla jsem jich v ruce opravdu spoustu. Myslím, že si každý vybere dle svého vkusu. A něco Vám prozradím. S prázdnou jsem neodešla.
Text a fotografie: Jana Hlinecká

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s