Dny Severu 2018 – Tabu v dětské literatuře


Literární akce, na kterou jsem se tentokrát vydala a o které Vám chci napsat, mě zavedla do Café Electric. Tato divadelní kavárna s příjemnou atmosférou se nachází naproti Stavovskému divadlu ve sklepních prostorech Kolovratského paláce. Ve čtvrtek 25. 10. 2018 se zde konala spisovatelská beseda se švédskou autorkou Pernillou Stalfelt, které u nás vyšla knížka „O smrti smrťoucí“, a Petrou Soukupovou, která píše hlavně pro dospělé, ale v loňském roce vydala druhou knížku určenou dětem „Kdo zabil Snížka?“


Obě zmíněné knížky mají společné téma smrti, které je obecně těžkým tématem, ale v literatuře pro děti jde vysloveně o tabu. Patří smrt do dětského světa? Bohužel se se smrtí v různých podobách děti potkávají. O ní a o jiných tabu v dětské literatuře se debatovalo. Obě autorky přispěly svými zkušenostmi z pozice autora. Je zajímavé, že např. název knížky Petry Soukupové byl autorce několikrát vyčítán, v překladu do ruštiny bude muset být nakonec pravděpodobně upraven, protože je považován za nevhodný pro dětskou knížku.
Do obou knížek jsem mohla během debaty nahlédnout. Hodně mě překvapila knížka „O smrti smrťoucí“ mající spíše edukativní charakter a je takovým ilustrovaným průvodcem o smrti. Na první pohled totiž působí vesele a pozitivně. Věřím, že může být pomocníkem pro děti, které mají se smrtí svou zkušenost a potřebují se s ní vyrovnat.
Druhou knížku „Kdo zabil Snížka?“ jsem už znala, i když jsem ji zatím nečetla. V průběhu besedy zazněly ukázky z knížky, které nám přečetla herečka Marie Jansová. Je to detektivka pro děti, kde se děti snaží vypátrat, kdo zabil psa Snížka. Je určena pro děti od 9 let. Ilustrace jsou daleko temnější. Přesto jsem stále více přesvědčená, že si tuto knížku přečtu a poté ji možná nabídnu k přečtení i svým dětem.
Akci pořádal v rámci 9. ročníku festivalu severské kultury Skandinávský dům ve spolupráci

s Moravskou zemskou knihovnou, Cafe Electric a nakladatelstvím Host. Letošní ročník festivalu je zaměřen na tabu a nevhodná témata.

Přiznám se, že hlavním lákadlem, proč jsem se akce zúčastnila, pro mě byla spisovatelka Petra Soukupová, jejíž knížky čtu. Nakonec musím zhodnotit, že jsem rozhodně odcházela obohacená o podněty, o kterých můžu přemýšlet. Líbila se mi komorní atmosféra setkání a zvolené prostředí.
Text: Jana Hlinecká

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s