Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Radka Třeštíková – Veselí

Eliška je mladá žena, která se po několika neúspěšných vztazích a propuštění z práce vrací z Prahy zpět k rodičům na Moravu. Vesnice Veselí ji přivítá se vším všudy – zvědavými sousedy, starostlivými rodiči a moravským nářečím. Jenže návrat do rodného hnízda rozhodně není jednoduchý a Eliška postupně zjištuje, že nic není ve skutečnosti takové, jako když se vracela jen na víkendy. Už jste četli Veselí od Radky Třeštíkové?

Název: Veselí
Autor: Radka Třeštíková
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 420
Rok: 2018
Recenze:
Od Radky Třeštíkové jsem měla možnost číst předchozí dvě knihy – Bábovky, které se mi líbily hodně a knihu Osm, která se mi naopak nelíbila vůbec. Tak, jak mi v Bábovkách styl autorky dokonale sedl, v knize Osm mi přišel násilný a na mnoha místech v textu nevhodný. Proto jsem hodně váhala, zda si koupit Veselí. Rozhodla za mě kamarádka a blogerka Kačenka, která mi Veselí přivezla k narozeninám.
A protože jsem i přes předchozí zkušenosti byla na knihu hodně zvědavá, pustila jsem se do ní podstatně brzy. A dobře jsem udělala. Veselí je pro mě dosud nejlepší kniha, kterou jsem od autorky četla. (První dvě vydané teprve na přečtení čekají.) Bavilo mě od samého začátku až do konce, přestože děj plynul hodně poklidně a nebylo v něm příliš napětí. Tedy alespoň v první polovině.
Hlavní hrdinkou je Eliška, která se po návratu z Prahy na rodnou Moravu snaží opět zapadnout mezi místní. I když… ne zas tak moc. Například moravským nářečím odmítá mluvit a stále se drží spisovné češtiny. Jelikož je stále svobodná a místo zaměstnání se rozhodne podnikat, má poměrně hodně osobního času. Proto se přihlašuje na různé kurzy a dokonce vytáhne matku na cvičení, které je pouze pro matky s dětmi. Na jednom z kurzů se Eliška seznámí s novým přítelem. Když však zjistí, že jezdí s hovnocucem, její nadšení rychle opadne. Zatímco on už plánuje svatbu a děti, ona přemýšlí, jak se z podivného vztahu vykroutit. Navíc se ve vesnici objeví Hynek. Muž, kterého kdysi milovala.
Na téhle knížce mě bavilo snad úplně všechno. Eliščiny vztahy, karamboly v lásce, poznávání staronových kamarádů, i rozjíždění jejího vlastního obchodu s rybářskými potřebami. Bavila jsem se místním nářečím a líbilo se mi, že to nebylo pouze o Elišce. V knize prožíváme i vztah Eliščiných rodičů, kamarádky Lenky, kamarádky Jarky a dalších. Autorka stejně jako ve svých předchozích knížkách, rozhodně čtenáře neoblbuje sladkým příběhem. Všechny vztahy jsou ze života a jsou hodně drsné a chvílemi hodně smutné. Nechybí tu alkoholismus, domácí násilí, nevěra i rakovina. 
Knížce Veselí nemohu vytknout téměř nic. Jediné, co mi u autorky vadí, je některé vkládání událostí, které se sice staly, ale v neupřesněný čas. Občas jsem si přečetla nějakou podkapitolu a nechápala souvislosti s příběhem. U většiny mi to bylo časem jasné, ale občas nějaké otazníky zůstaly. V tomhle mi autorčin styl zcela nesedne. Nic to však nemění, že kniha obsahuje velmi silné příběhy vycházející ze samotného života. Že má velmi kvalitní obsah a že se u ní zasmějete i otřete pár slziček.
Veselí se sice čte svižně a těžko se odkládá, ale rozhodně to není žádná oddychovka. Je to kniha, která vás vtáhne do deprese a pořádně vás v ní vyválí. Pro mě je to skvěle vyprávěný příběh inspirovaný životem, který vše ukazuje bez příkras, ale občas s lehkou nadsázkou.
Hodnocení: 90%
Knihu Veselí si můžete výhodně kopuit na stránkách Levné-učebnice.cz (nově BookTook).

Text: Sabina Huřťáková

2 komentáře: „Recenze: Radka Třeštíková – Veselí

Add yours

  1. Od autorky jsem četla dvě jiné knížky a ty mě docela zklamaly. Na tuto jsem se ani nechystala, ale teď jsem nalomená , takže ji asi časem zkusím. Protože 90% to už je vysoké hodnocení. takže si porovnám můj čtenářský vkus s Tvým. Zajímalo by mě zda jsi četla knížku Dědina a pokud ano je to nějak podobné? Protože u mě to evokuje podobu, jak názvem tak obálkou. Nebo četl někdo jiný obě knížky , můžete se podělit o váš názor?

    To se mi líbí

  2. Mně se prostě líbí ta obálka a hlavně z toho důvodu knížku chci 😀 Ale jinak jsem si Radku oblíbila, četla jsem od ní Dobře mi tak, To prší moře a Bábovky a všechny se mi líbily. Předtím si však chci ještě přečíst Osm, kterou mám doma už nějaký ten měsíc. Jsem ráda, že se ti Veselí líbilo 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: