Na jaké knihy se můžete těšit na Velký knižní čtvrtek?


Velký knižní čtvrtek, na který se těší milovníci knih i nakladatelé, se kvapem blíží! Vychází vždy hned několik titulů v různých nakladatelstvích, a zpravidla jsou to knihy hodnotné, zajímavé a osloví převážně čtenáře vážnější literatury. Romány pro ženy, romance či fantasy tituly zde najdete málokdy. I když, výjimka potvrzuje pravidlo. Na jaké knihy se můžete těšit tentokrát – 18. října 2018, to vám ukážeme v dnešním článku.

I když jsem psala o vážnější literatuře, hned na úvod si ukážeme jednu oddechovku. Je to již čtvrtý díl ze známé série vtipných příběhů aristotkatky Marie Kostkové z Kostky. Tentokrát Evžet Boček přišel s trochu kriminální zápletkou – Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka.
Elena Ferrante je v Čechách známá především díky své tetralogii Geniální přítelkyně. Díky ní si tu našla obrovské množství příznivců, ale i čtenářů, kterým její styl vyprávění příliš nesedl. Tíživá láska je autorčina prvotina, ve které se hlavní hrdinka Delia vrací do rodné Neapole, aby dala do pořádku záležitosti své zesnulé matky Amalie.
Nakladatelství Metafora přichází s peckou v podobě thrilleru od Sarah Pinborough, autorkou bestselleru Ví o tobě. Novinka Tiché lži představí hlavní hrdinku Lisu, která žije jen pro svou dospívající dceru Avu. Zatímco Lisa se snaží Avu chránit, ta má již starostlivosti své matky dost. Navíc se na facebooku s někým seznámí. Pokud máte rádi psychologické thrillery, bude kniha Tiché lži ta správná volba právě pro vás.
Paseka přináší velmi zajímavou knihu se silným tématem – Jiný TGM. Autorem je Pavel Kosatík, který přiblíží čtenářům Tomáše G. Masaryka především jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Pokud chcete poznat prvního československého prezidenta v jiném světle, pak určitě sáhněte po knize Jiný TGM.
Mladá fonta přichází s velmi silným tématem – obdobím druhé světové války. Milan Jenčík a jeho kniha Zdivočelé Sudety totiž přinese pohled na velké události, které se budou prolínat s činností jednotek Stráže obrany státu v pohraničních oblastech. Milan Jenčík tuto knihu vystavěl na dlouholeté badatelské činnosti a kromě hodnotného textu přinese i mnoho ilustrovaného materiálu.
Pokud vás zajímá pozadí války na Blízkém východě a chtěli byste se dozvědět, jak ji prožívá válečný reportér, neměla by vám uniknout kniha Jakuba SzántóZa oponou války. Vychází v nakladatelství Argo a její hodnota nebude jen ve vylíčených událostech, ale především v tom, že její autor je prožil na vlastní kůži.
I další publikace Vzduch je naše moře je z nakladatewlství Argo. Jedná se o unikátní dílko tří autorů – Michala Kociána, Petra Kolmanna a Václava Šorela zpracované komiksovou formou. Kniha mapuje osudy lidí, kteří se zasloužili o rozvoj našeho letectví a legendárních létajících strojů. Kniha Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví v komiksu by vám neměla uniknout!
A další publikace z Arga je zneklidňujícíá thriller, který má až hororové prvky. Autorem je Pavel Renčín a název knihy Klub vrahů. Renčín působí v knižním světě od devadesátých let a znám je spíše publikacemi se zaměřením na fantasy. Nyní přichází s thrillerem, jehož hlavní hrdina má raději knížky, než lidi. Už proto nám je sympatický. 🙂 Tato kniha je plná překvapivých okamžiků a potěší jistě všechny milovníky thrillerů.
Nakladatelství Práh nás překvapí zajímavou novinkou od islandské autorky Hildur KnútsdottirKrvavá zima. Jedná se o dva příběhy s fantasticko – magickou zápletkou, kdy je Island napaden podivnými monstry, jež po sobě zanechávají kaluže krve. Zní to dost zajímavě, že?
Antonio G. Iturbe je českým čtenářům znám především díky svému tematicky silnému románu Osvětimská knihovnice. Nyní nakladatelství Akropolis vydává další jeho literární počin s názvem K otevřenému nebi. Hlavními hrdiny jsou „tři báječní muži na létajících strojích“. Pokud si chcete přečíst příběh letecké společnosti ve Francii ve dvacátých létech, neměla by vám tato kniha uniknout.
Neboj se vrátit domů, to je zajímavá publikace, v níž si můžete přečíst rozhovor zakladatelky hospicového hnutí v České republice Marie Svatošové s novinářem, publicistou a spisovatelem Alešem Palánem. Téma umrání, eutanázie pro nemocné a možnost důstojného dožití je myslím velmi důležité a citlivé, a nemělo by být opomíjeno. I proto je dobře, že taková kniha vychází. Vydalo ji nakladatelství Kalich.
Stávám se sám sebou – Vzpomínky terapeuta je vzpmínková kniha amerického psychiatra a spisovatele Irvina D. Yaloma. Autor v nich odkrývá své úspěchy a svůj bohatý a pozoruhodný život. Knihu vydalo nakladatelství Portál a i když bude spíše pro užší publikum, jistě bude velmi čtivá, tak, jako předchozí podobně zaměřené publikace tohoto nakladatelství.
Ondřej Hübl je česý textař, scénárista a kreativec, který nyní přichází se souborem nekorektních povídek Hod mrtvou labutí. I když spolupracioval již na řadě zajímavých projektů, jedná se o jeho literární debut. Knihu koupíte u nakladatelství Druhé město.
Nakladatelství Host si pro nás nachystalo napínavý příběh fotografky přírodních scenérií, která se rozhodne strávit rok mimo civilizaci na Farallonských ostrovech, kterým se také říká „ostrovy mrtvých“. Fotit tamní přírodní krásy je jistě úchvatné. jenže nic není jen krásné. A fotografka brzy zjistí, že rok mimo civilizaci bude pěkně drsný. A když zemře jeden z místních vědců…? Kniha se jmenuje Strážci světla a napsala ji Abby Geniová.
A konečně poslední a velmi unikátní kniha – Křížem krážem lidským tělem. Jedná se o obrazovou publikaci, která ukazuje, jak naše tělo funguje. Průvodcem je profesor Astrokocour  a kniha patří do naučné série, ve které již vloni vyšla kniha Hranice vesmíru. Autorem je Dominic Walliman.
Tak co? Vybrali jste si? Já mám v hledáčku hned několik knížek. Kniha, která jednoznačně přistane v mé knihovně je nová „Aristokratka“, zajímavé jsou ale i Zdivočelé Sudety, jejíž autor se bude v Českých Budějovicích tento týden podepisovat a možná si udělám na akci výlet. Zajímá mě i kniha Strážci světla a nová kniha Antonia G. Iturbeho, ale i komiks o českých a československých letcích, nebo rozhovor se zakladatelskou hospiců. Uff, je toho hodně, že? Co zaujalo vás?
Text: Sabina Huřťáková

5 komentářů: „Na jaké knihy se můžete těšit na Velký knižní čtvrtek?

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: