Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Kamin Mohammadi – Bella Figura

Jíst, milovat a žít po italsku.

Obvykle si moc fráze z obálky knih nepůjčuji, ale podtitul této knihy nelze opominout. Vyjadřuje totiž vše, co ve skutečnosti Bella figura přináší. Já už dodám jen jedno – zapomeňte na Hygge, Lykke a podobné nesmysly! Přečtěte si tuto nádhernou knihu a změní se vám pohled na svět, tak jako mně během pouhých dvou dnů. Tuhle knihu budete milovat!
Název: Bella figura. Jíst, milovat a žít po italsku
Autor: Kamin Mohammadi
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 272
Rok: 2018
Recenze:
Opět jsem nečetla anotaci… Ano. Když jsem viděla obálku a název této knihy, nečetla jsem anotaci a rovnou si ji objednala. Vloni touto dobou jsem totiž četla krásný román Tři měsíce Florencie a tak jsem si řekla, že by to mohlo být něco podobného. Ano i ne. Velkým překvapením bylo především to, že se nejedná o román. Bella figura je vlastně autobiografie Kamin Mohammadi, Britky pocházející původně z Íránu, která se jednoho dne rozhodla opustit Londýn, svou matku i přátele, a zkusila si žít osamotě ve Florencii. Využila toho, že přišla o práci a dostala výpověď ze svého Londýnského bytu. Navíc ve Florencii měla byt kamarádka, která jí ho nabídla k bydlení. Sama tam jezdila jen občas. Kamin toho využila a rozhodla se, že tento čas věnuje knize, kterou toužila napsat již dlouho.
Tato autobiografie je rozdělena na dvanáct kapitol, které mapují dvanáct měsíců v roce. Logicky začíná lednem, kdy přiletěla do Florencie a poprvé spatřila svůj nový domov. To, co zpočátku vypadalo jako klasické autobiografické vyprávění se postupně prohloubilo natolik, že jsem měla pocit, že čtu vynikající román. Romantický, dobrodružný, emotivní! 
Kamin nám vypráví o tom, jak se jako absolutní cizinka postupně seznamovala s místem nového života, s lidmi v okolí, získávala nové přátele a také nové lásky. Objevovala nádhernou renesanční Florencii, ale především italskou kulturu, která je vášnivá a divoká, a přitom noblesní a elegantní. Autorka vysvětluje, co je to vlastně koncept bella figura, jak žít podle něj a co dobrého přináší. Na jejím příkladu pak vidíme, jak to vlastně funguje. Opravdu funguje!
Kamin přijela do Florencie jako sedmatřicetiletá textařka, která má nadváhu, problémy s pletí a nadměrnou tvorbou akné, chodí shrbená a bez sebevědomí, a šetří na svém oblečení i jídle. Její noví italští přátelé ji postupně do všeho zasvěcují. Učí ji jíst a vařit jednoduché, ale výborné italské pokrmy, vysvětlují nutnost čerstvých a kvalitních potravin, prozrazují tajemství šťastného života. Věděli jste, že když budete čtyřikrát denně pít lžíci olivového oleje, budete mít krásnou pleť? 
Kamin se za ten první rok ve Florencii naučila ŽÍT. Být šťastná, sebevědomá, jít si za svým cílem a především, milovat sebe sama. Pochopila, co od života očekává a čeho se klidně může vzdát. Pochopila, že když chce člověk něčeho dosáhnout, je třeba tomu něco obětovat. 
Bella figura se mi četla opravdu krásně. Byla zajímavá, čtivá, svižná, vtipná i napínavá. Také romantická, plná umění, krásy a dobrého jídla. Přistihla jsem se, že toužím po pravých italských rajčatech, chci si nalít sklenku bílého vína a trávit večery pohledem na západ slunce. Pro mě je to sice představa nereálná, protože večery trávím se synem v posteli uspáváním, ale snad jednou, až na mě nebude tolik závislý… 🙂
Bella figura mi učarovala svým příběhem, odvahou autorky a hlavní hrdinky v jednom, ale především mi v mnohém otevřela oči. Neříkám, že se teď budu radami autorky a jejími zkušenostmi bezhlavě řídit, ale rozhodně si spoustu věcí vybavuji a uvědomuji, když dělám něco, co bych jako bella figura dělat neměla. 🙂 
Tato kniha má jedinou chybu – je příliš krátká. Strašně ráda bych četla pokračování, nebo bych si chtěla přečíst i autorčinu další knihu, která pojednává o jejím dětství v Íránu a emigraci do Londýna. Autorka píše skvěle, čtivě a poutavě. Ihned vás vtáhne do děje a nedokážete knížku odložit.
Recepty italských pokrmů na konci každé kapitoly jsou velmi významným přilepšením. 🙂
Hodnocení: 100%
Knihu Bella figura si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Metafora

4 komentáře: „Recenze: Kamin Mohammadi – Bella Figura

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: