Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Iva Gecková – Čertí babička

Mají vaše děti rádi čerty? Také se u vás minulo peklo výchovným účinkem? Nela čerty miluje, fascinují ji a nejraději by se na ně pořád někde dívala. A tak nám nesměla chybět novinka z nakladatelského domu GradaČertí babička z pera Ivy Geckové.

Nakladatelství: Bambook (Grada)

Počet stran: 72
Rok: 2018

Recenze:
O Ivě Geckové jsem vám psala před pár měsíci. Až donedávna neznámá autorka vydala v průběhu několika měsíců hned čtyři knížky. Jako první to byla mnou recenzovaná Florentýna a kouzelná kniha, která byla nesmírně půvabným a milým čtením. Doslova mě okouzlila. Proto jsem se těšila, až vyjdou i autorčiny další knížky, které budu moc číst i svým dětem. Florentýna je sice rovněž psána pro děti, ale už pro starší.
Dočkala jsem se. Konečně vyšla knížka Čertí babička, plná čertovsky dobrých pohádek, které byly původně napsány pro rozhlas. Staly se součástí oblíbeného rozhlasového večerníčku Hajaja. Namluvila je herečka Alena Vránová a dodala tak těmto vtipným moderním čertím pohádkám ten správný šmrnc.
Ale vraťme se ke knížce… Ilustrace k ní opatřil Drahomír Trsťan a řekla bych, že jsou celkem dost trefné. Vtipné, svěží, krásně barevné a trochu i moderní. Co mě mrzí je vyobrazení samotné čertí babičky. Osobně si ji totiž představuji jako takovou tu obtloustlou starou dobromyslnou paní, která si ale nenechá nic líbit a nejde pro ránu daleko. Pan Trsťan ji však zobrazil tak, že je mi krajně nesympatická a vůbec mi nepřipomíná hodnou babičku co peče buchty a vypráví čertíkům pohádky. Spíše vypadá, jako nepříjemná učitelka fyziky. Čertí babička v knížce zastupuje i roli paní učitelky, ale takové vyobrazení si vážně nezaslouží…
Samotnému textu to ale na kvalitě neubralo. V útlé knížečce se ukrývá sedm pohádek, které vypráví právě čertí babička. A o čem jsou? O pekle, o tom, že čertíci jsou vlastně jako malé děti, že rádi mlsají, šumují a také rádi zlobí. Neradi chodí do školy, většinou jim moc nejdou počty – a to ani samotnému Luciferovi, zato je baví dělat na zemi lidem počasí, jako by se všichni čerti ženili.
Myslím, že Iva Gecková se do malých posluchačů svých pohádek dokonale vžila. Pohádky jsou sice krátké, ale obsahují poutavý příběh plný pohádkových jmen a popisů. Kouzelný svět malých čertíků musí nadchnout každé malé dítě, stejně jako čertovské recepty na koláčky a buchty čertí babičky.
Zatím jsem knížku přečetla pouze já sama, ale jen co se naskytne trochu více klidu, začnu ji číst Nele. Už se na to moc těším, protože věřím, že bude čertíky nadšená a pohádky ji zaujmou. 
Za co obdivuji autorku? Za její nekončící nápady na čertovské recepty, na to, jak vytvořit počasí, jak počítat duše smrtelníků a celkově, za to, jak krásné peklo pro děti vytvořila. Milé, přívětivé, takové, do kterého by se chtělo jistě každé malé dítko podívat. Jen tedy nevím, co na to řeknou čerti v prosinci, až budou doprovázet Mikuláše, a děti se jich nebudou vůbec bát. Místo toho budou mezi nimi hledat hodnou i přísnou čertí babičku.

Hodnocení: 90%

Knížku Čertí babička koupíte na stránkách nakladatelství Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: