Recenze: Zdeněk Hromádka – Robotka Dorotka


Dětských knížek není nikdy dost! To je můj názor, za kterým si stojím. Protože kdy jindy přivést člověka ke čtení, když ne už v dětství? A proto fandím všem, kteří píší nové příběhy a získávají si tak zájem malých čtenářů a přivádějí je ke čtení. Zdeněk Hromádka je jedním z takových autorů. A navíc jeho příběh je přesně pro dnešní moderní děti, které ovládá elektronika, počítače a mobily.

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 120
Rok: 2017
Recenze:
Hlavní hrdinkou knížky je Dorotka. Ne zcela obyčejná holčička. Dorotka se totiž nenarodila jako obyčejné lidské miminko. Přišla na svět už pětiletá a sestavená z drátků, kovu a elektroniky. Dorotka je totiž robot. Je však tak dokonalá, že vypadá skoro jako obyčejná holčička. Má maminku a tatínka, kteří ji vytvořili, a začíná chodit do školy. 
Mladí čtenáři sledují Dorotčin příběh od chvíle jejího stvoření. Hlavním tématem je však začlenění Dorotky do kolektivu ostatních dětí. Ty si velice rychle všímají, že je „jiná“, než ostatní. Někteří se od ní odvrátí a odmítnou s ní kamarádit, jiní s tím nemají problém. 
Příběh ukazuje různé epizodky z Dorotčina školního roku. Jako hlavní cíl bych viděla především to, že i když je Dorotka jiná než ostatní, má nárok začlenit se do kolektivu a učit se naprosto normálně, jako ostatní děti. Stejně tak se s nimi zúčastní her, školních úkolů, atd. Protože je však robotka, má plno „funkcí“, které ostatní děti nemají a díky kterým je pro ně zajímavá.
Díky tomu, že Dorotka má ony zvláštní robotické schopnosti, může být knížka zajímavá pro dnešní děti, které dávají přednost počítačům, tabletům a internetu. Navíc se knížka stává čtením vhodným pro kluky i holky. Věřím, že každý si v tom najde to své. 
Přesto však mi u knížky cosi chybělo. Vhodnější by podle mě bylo, kdyby autor postupně rozvinul jeden příběh, který by postupně dospěl k vrcholu – ke konci. Nějaký úkol, cesta, tajemství, které by bylo třeba vyřešit, atd. To tady není. Jedná spíše o soubor jednotlivých historek – příběhů, které se Dorotce staly během školního roku. Sice se postupně učí lépe poznávat své schopnosti a v závěru se stane dokonce zachránkyní, ale to nebylo přesně to, co bych od příběhu očekávala. To, co by malé čtenáře nutilo číst dál a dál a lákalo je do příběhu.
Samozřejmě mohu knížku hodnotit pouze z pozice rodiče a dospěláka. Děti by ji jistě hodnotily jinak. 🙂
Hodnocení: 75%


2 Replies to “Recenze: Zdeněk Hromádka – Robotka Dorotka”

  1. Vypadá moc krásně ♥ a určitě souhlasím, že toto téma má v dnešní době možnost zaujmout i technicky zaměřené děti. Moje známá takhle dlouho hledala, co by dala dětem číst, protože nechtěli vstát od tabletu. A nakonec přišla na to, že když jim do něj stáhne e-knihy, tak je čtou.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s