Recenze: Kati Hiekkapeltová – Kolibřík


Mrazivé a drsné Finsko ožívá na stránkách prvního dílu nové krimisérie, jejíž hlavní hrdinkou je přistěhovalkyně Anna Fekete. Kdo vraždí běžce při jejich oblíbeném sportu? Mají mrtví něco společného, nebo tu řádí šílený sériový vrah, který nenávidí sportovce? Lidé se bojí ven a proklínají policii, proč něco neudělá. Jenže, dá se vůbec něco dělat? A co s tím vším má společného aztécký bůh?

Nakladatelství: Host

Počet stran: 416
Rok: 2016

Recenze:
Hlavní hrdinkou této nové kriminální série je Anna Fekete. Mladá žena, která to neměla a nemá v životě lehké. Prošla si těžkým dětstvím, kdy musela uprchnout s rodinou z rodného Maďarska do Finska a potýkat se zde s nálepkou přistěhovalců, kteří zamořují Finsko. Anna je však bojovnice. S touto nechvalnou nálepkou se nikdy nechtěla ztotožňovat a tak vystudovala, vstoupila do armády a posléze přešla k policii. My se s ní setkáváme ve chvíli, kdy nastupuje do oddělení vražd a seznamuje se nejen s novou prací, ale také s kolegy.
A tady nastává problém. Její nový kolega Esko se k ní staví velmi negativně. Vadí mu Annin bosensko – maďarský původ, nazývá ji černou hubou a odmítá s ní komunikovat. Pro Annu je jen zanedbaným protivným ožralou, který se nebrání přihnout si i v práci. Jenže co naplat, musí to vydržet. Nastal totiž její první případ.
Aby to Anna neměla jednoduché, je vržena hned do dvou případů najednou. Prvním je případ mladinké Kurdky, která volá na linku pomoci, že se bojí o život. Když je s rodinou předvedena k výslechu, otočí a tvrdí, že to byl jen sen a že jí nic nehrozí. Anna však tuší, že se něco děje a odmítá smést tento případ ze stolu.
Druhý případ je komplikovanější. Na běžecké dráze na okraji města kdosi zastřelil mladou běžkyni puškou na divoké kachny. To, co se zpočátku jeví jako tragická nehoda, se ukáže být chladnokrevnou vraždou. Žena má hlavu k nepoznání a v kapse aztécký přívěsek. Co to ale znamená?
Kolibřík je velmi dobře napsaný krimiromán, který vás okamžitě vtáhne do děje. čte se velmi svižně a rozhodně nedává čtenáři vydechnout. Problém přistěhovalectví, multikulturní střety i život samotné Anny, která se snaží začlenit do týmu a najít nový smysl života, činí z knížky velmi zábavné a napínavé čtení. Díky několika případům se navíc prohlubuje čtenářova znalost přistěhovatelství a tak lépe chápe Annu, ale i negativního nevrlého Eska. 
Detektivní zápletka je napsána rovněž velmi dobře, napětí je pěkně dávkováno a autorka odhaluje karty velmi pozvolna, aby čtenáře v napětí udržela co nejdéle. I když jsem uhádla vraha o dost dříve, než ho autorka sama představila, knížce to neuškodilo. Baví mě, když sama přijdu na to, kdo je vrah a sleduji, zda jsem si tipla správně.
Mám ráda, když hlavní postavy nejsou jen plní kladných vlastností, ale jsou to spíše problematičtí tvorové, kteří nebojují jen s vrahy, ale především sami se sebou. Anna toto dokonale splňuje. Je svobodná, není schopná navázat pevnější vztah s muži, vše si kompenzuje krátkodobými vztahy, nejlépe aférkami na jednu noc, místo zdravé životosprávy a běhu si kompenzuje problémy cigaretou a výčitkami svědomí. Umí se opít a nedělá ze sebe fiflenu. 
A není to jen Anna, kdo dělá tuto sérii zajímavou. Rovněž všichni tři její kolegové jsou lidé z masa a kostí a každý z nich bojuje s nějakým problémem a osobními fiasky. 
Rozhodně se těším na další díly této krimisérie a doufám, že vyjdou co nejdříve, protože Anna se stala za těch pár dní, kdy jsem knížku doslova hltala, mou oblíbenou postavou a těším se, jak se bude její život i vztah s Eskem nadále vyvíjet.

Hodnocení: 90%

Knihu nejlevněji seženete ZDE.

2 komentáře: „Recenze: Kati Hiekkapeltová – Kolibřík

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s