Recenze: František Niedl – Ve službách mocných


Již potřetí se můžeme setkat se starými známými rytíři z Vřesova a Olšové a to v novém románu Františka Niedla Ve službách mocných. Stejně jako ostatní historické série tohoto autora je i tato velmi chytlavá a její hrdiny si zamilujeme na první začtení. Beneš, Čeněk a především charismatický Wolfram jsou opět zpátky. V plné síle a s větším sebevědomím. Konečně se odpoutávají od starých svazků, zbavují se pomyslných okovů a začínají budovat svůj vlastní a snad i lepší život.


Nakladatelství: Moba
Počet stran: 272
Rok: 2017

Recenze:
Knihy Františka Niedla, především jeho historické romány, jsem si oblíbila již před několika lety. Nejprve se mi dostal do rukou platnéř Lukáš, posléze Hynek Tas z Boru a jelikož jsem si oba hrdiny okamžitě zamilovala, pořizovala jsem postupně celé série. Nemusím asi vysvětlovat, že jsem si na nich vytvořila lehkou závislost. A tak jsem s napětím očekávala novou knižní sérii. Ta spatřila světlo světa loňský rok, kdy pod názvem Rytíři z Vřesova vyšel první díl. 
Ve službách mocných je již třetí díl této série a my sledujeme s potěšením osudy našich hrdinů, kteří to v prvních dvou dílech rozhodně neměli lehké. Přišli téměř o celé své domovy, přišli o své blízké, o části rodin a ti, co zůstali, se museli těžce bít za svá práva a za to, co jim zbylo. Kromě sester zbylo několik bratrů, z každé rodiny dva. Vřesovští – tedy Čeněk a Beneš a z Olšové pak Lothar a Wolfram. Zatímco tělesně postižený Lothar zůstal na Olšové, Wolfram, původně johanitský rytíř, se vyvázal z řádu a začal žít svobodně a na vlastní pěst. Nechává se najmout a plní úkoly podle svého uvážení. Jenže v tom je řádem povolán zpět, aby jako svobodný muž působil ve službách českého krále, mladičkého Jana Lucemburského. Spolu s Wolframem putuje i jeho „páže“, nejmladší z bratrů – Čeněk z Vřesova. Když se zdá, že jsou zcela nerozlučnou dvojicí, dostane Čeněk nečekanou nabídku, kde může získat mnohem více, než vedle nemajetného Wolframa. Chopí se příležitosti a začne budovat svou „kariéru“?
Posledním z bratrů je Beneš, až dosud působící ve službách Petra z Rožmberka. Usoudí, že služby pánům už bylo dost a zatouží vybudovat vlastní domov. A kde jinde, než na vypáleném Vřesově? Musí však začít od základů a to vůbec není jednoduché. Nestačí jen postavit hrádek. Je nutné myslet na poddané, obránce, obživu a mnohé jiné. Postupně sledujeme, jak se Beneš učí za chodu a jak buduje svůj sen. V tom se však objeví dávný nepřítel a hrozí, že Beneš opět o všechno přijde. Kde je konec Wolframovi, když Vřesov potřebuje jeho pomoc?
Ve službách mocných je kniha, která splňuje vše, co na historických románech miluji. Má charismatické a čestné hrdiny, kteří bojují za svá práva i bezpečnost panovníka. Sledujeme dobrodružné výpravy, boje, vítězství i prohry. Má také Beneše, který buduje své panství od píky, a to je něco, co mě v románech hodně baví – tedy když si hrdina z ničeho dokáže vybudovat nový život. Má mladičkého hrdinu – Čeňka, který se vzpamatovává z příkoří, které na něm napáchal Hans Křivák (v minulých dílech) a i když to vypadá, že povede obyčejný život nemajetného pážete vedle úspěšného Wolframa, i on dostane svou životní šanci. A konečně nechybí ani láska, neboť drsný a nekompromisní Wolfram, který až dosud myslel vždy jen na druhé, dostane šanci se zamilovat. Zasáhne krásná hradní paní jeho srdce? 
Ve službách mocných se nese v duchu předchozích dílů, ale obsahuje mnohem více. Zatímco první díl byl hodně roztříštěný a my jsme sledovali osudy jednotlivých hrdinů, aniž bychom chápali souvislosti, ve druhém dílu se konečně jejich životy začaly proplétat. A nyní jsou již pevně spojeny poutem příbuzenským, ale také přátelstvím. Autor nám opět předkládá několik dobrodružných zápletek, které se během knihy vyřeší, ale také nastíní mnoho nového, které pokračuje, aniž bychom tušili, jak to dopadne. Jak bude Benešovi vzkvétat panství a jak Wolframovi láska? Stane se Wolfram manželem hradní paní a s tím i majitelem jejího panství? A co Beneš? Zůstane na Vřesově sám, nebo i on se dočká konečně nějaké lásky? A jak to všechno dopadne s Čeňkem? A co Hans Křivák – dostane už konečně, co si zaslouží, nebo bude dál škodit? I když autor na mnoho otázek v knížce odpovídá, nechává si hodně otevřená vrátka k dalšímu dílu. Já upřímně doufám, že ne k závěrečnému. Tato série mě totiž více než ostatní baví právě pro tu zdánlivou „nekonečnost“ a množství nových možností. A navíc – odehrává se převážně v jižních Čechách a v Českém Krumlově, tedy v místech, kde žiji a která miluji. Číst o městě, kudy jste ještě nedávno chodili denně je krásné.
František Niedl je pro mě jedním z nejlepších autorů historických románů z českého prostředí. Jeho knihy zbožňuji a není tomu jinak ani s touto sérií. Kniha Ve službách mocných je zatím z celé série nejlepší. Je poutavá, dramatická, dobromyslná, nechybí napětí, boje, zamilovanost, (ne)spravedlnost i intriky. Text se čte velmi lehce, skoro jako taková pohádka pro dospělé a děj plyne velmi svižně. Autor navíc dokazuje dobrou znalost historických reálií, prostředí, každodennosti, atd. Zkrátka tato kniha dojme, pobaví i poučí. Doufám, že dalším dílem série neskončí, ale bude následovat ještě několik. Vřesovští hrdinové mi přirostli k srdci, stejně jako platnéř Lukář a Hynek Tas z Boru a těším se na jejich další dobrodružství.
Na závěr musím upozornit na nádherné obálky, které Moba k autorovým historickým románům dělá. Rytíři na vřesovské sérii jsou nejhezčí a rozhodně upoutávají pozornost na knihu. 🙂
Hodnocení: 95%
Knihu Ve službách mocných zakoupíte ZDE.
Děkuji nakladatelství MOBA za recenzní výtisk a doufám, že pokračování vyjde co nejdříve. 🙂

3 komentáře: „Recenze: František Niedl – Ve službách mocných

  1. Dobrý den,
    rád bych se zeptal, zda hrdinové Beneš z Vřesova a Wolfram Katzinger z Olšové, jsou vytvořeny na základě nějaké skutečné postavy? Pokud ano, tak které osoby to jsou?
    Děkuji

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s