Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Yrsa Sigurdadóttir – Pamatuji si vás všechny


Mrazivý thriller, který vás strhne od první stránky a až do té poslední vás nenechá vydechnout. Příběh, kde se realita prolíná se světem duchů, a kde vám při čtení naskakuje husí kůže na krku a po zádech vám běhá mráz, mě naprosto uchvátil. Už dlouho jsem nečetla knížku, u které bych zapomínala dýchat a která by mě takhle fascinovala.  Yrsa a její kniha Pamatuji si vás všechny si rozhodně zaslouží vaši pozornost!
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 320
Rok: 2015
Anotace:
(Převzato z Databáze knih)
U ledového islandského fjordu leží vesnice duchů… královna islandské krimi přichází s mrazivým thrillerem, poprvé bez právničky Tóry, ale i tak naberete dech až na konci.

Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno.
Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne…?

V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna?

Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Mrtví si někdy pamatují víc, než bychom si přáli…

Recenze:
I když si tu a tam přečtu nějaký severský thriller, nepropadla jsem zatím této mánii, tak jako mnozí jiní čtenáři. Až dosud… Musím se přiznat, že absolutně nechápu, jak jsem dokázala tak dlouho odolávat autorce, jakou je Yrsa Sigurdadóttir. Samozřejmě, že jsem o jejích knihách věděla, jakmile začaly vycházet, ale až Pamatuji si vás všechny mě zaujala svým názvem a obálkou natolik, abych si přečetla anotaci a věnovala jí více pozornosti. Navíc na mě vyskakovala čím dál tím více z různých videí a recenzí, a přestože se snažím nečíst knížky, které mají masovou reklamu, protože mě pak obvykle zklamou, u Yrsy jsem se rozhodla udělat výjimku a knížku si přečíst. A udělala jsem rozhodně dobře!

Thriller přináší dva příběhy, dvě linie, které se zprvu téměř nijak neproplétají, přestože čtenář tuší, že nějaká souvislost se časem objeví. Tři přátelé, Katrín, Gardar a Líf zakoupí dřevěnici na islandském fjordu, kde není v zimě živá duše. Rozhodnou se i přes nevlídnost počasí chalupu opravovat a na nějaký čas se tam usadit, aby ji připravili pro svůj podnikatelský záměr. Netuší, že ve vesnici ve skutečnosti nejsou sami… Postupně začnou odhalovat nejen technické nedostatky staré stavby, ale také dávné tajemství, které zatížilo celý ostrov. Když si uvědomí, že jsou v ohrožení života, je už pravděpodobně pozdě.

Druhý příběh představuje psychiatra Freyra, který pomáhá s podivným případem policistce Dagný. Kdo se vloupal do mateřské školky a zničil tam majetek? A souvisí to nějak s podivnou sebevraždou staré ženy v nedalekém kostele? Freyr má původně pomoci pouze určit motiv a psychologický profil vraha. Po pár dnech se však dozvídá, že případ nejen že souvisí s několika dalšími sebevraždami z minulosti, ale také se dotýká jeho samého. Před třemi lety se totiž ztratil jeho malý syn, který se stále ještě nenašel. Jak by však mohl případ jeho chlapce souviset se šílencem, který zdemoloval majetek v mateřské školce?

Yrsa střídá oba příběhy po kapitolách, které jsou poměrně krátké a sdělují vždy to nejdůležitější, co potřebuje čtenář znát, aby byl dostatečně napjatý a motivovaný knížku neodložit a číst dál. Pomáhá tomu také správné načasování ukončení těchto kapitol. Vždy, když už se můžeme dozvědět něco zajímavého a víme, že to bude opravdu děsivé, kapitola skončí a my se ocitneme u dalších hrdinů řešících další problémy. Yrsa navíc bravurně dávkuje napětí a moc dobře ví, kdy odhalit další a další nápovědy, aby vás vtáhla do děje, donutila vás přemýšlet nad pachatelem a při tom neprozradila příliš. Přesto se musím přiznat, že částečně jsem jednu ze záhad sama odhalila, takže jsem čekala na konec, zda jsem si tipla správně.

Co mi hodně imponovalo, bylo spojení reálných zločinů se světem duchů. Mám ráda příběhy, kde hrají roli minulé životy, zbloudilé duše a nešťastníci vracející se na náš svět, aby se domohli spravedlnosti. A tohle bylo přesně čtení, podle mého gusta. Kniha Pamatuji si vás všechny balancovala na pomezí thrilleru a hororu a rozhodně jsem se u ní velmi dobře bavila. Splnila veškerá má očekávání, a i když je úplně nepředčila, našla jsem novou autorku, kterou budu ráda číst.
Pokud tedy ještě váháte, zda si tento thriller přečíst, mohu vám ho rozhodně doporučit. Já se těším na další knížky od této autorky, které si hodlám v co nejbližší době pořídit.

I když jsem knížku nečetla v nejvhodnějším počasí – přece jen zima a mráz by byly pro iluzi mrazivé islandské vesnice lepší – čtení jsem si moc užila. Děkuji tímto nakladatelství Metafora za recenzní výtisk!

Pokud ještě knihu nemáte a chcete si ji přečíst, je možné zakoupit ji zde.

Hodnocení: 4/5 

A co vy? Už jste četli tuto knihu, nebo se na ni teprve chystáte? Nebo jste od autorky četli ostatní knížky? Napište mi do komentářů. Těším se na ně. 🙂

4 komentáře: „Recenze: Yrsa Sigurdadóttir – Pamatuji si vás všechny

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: