Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Clara Bensenová – Nalehko


Tak schválně, jak dlouho vám trvá, než si sbalíte na dovolenou? Kolik kufrů a tašek musíte mít, abyste pobrali všechny nezbytnosti? Umíte si představit, že byste cestovali jen s kartáčkem na zuby a kreditní kartou? Představte si, že existují dva lidé, kteří jsou schopni zabalit si během několika minut. Ona se jmenuje Clara, on Jeff.


Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 216
Rok: 2016

Anotace:
(Převzato z Databáze knih)
Minimalistický příběh o lásce a putování… Dva lidé, tři týdny, osm zemí a žádná zavazadla

Svérázná americká dvojice vyráží na neuvěřitelnou cestu. Jednadvacet dní, osm zemí, skoro pět tisíc kilometrů. Žádné plány, žádné hotely a žádná zavazadla. A žádné šaty na převlečení. On má jen to, co se mu vejde do kapes, ona si bere kabelku. Ona je Clara, životní krizí trochu pošramocená mladá dáma, on je Jeff, profesor, který si libuje v šílených oděvech a v rámci experimentu se například pokoušel bydlet v kontejneru. Poznali se na internetové seznamce.

A pak si šli koupit letenku. Pro začátek do Istanbulu.

Jako novodobí tuláci bez tíže pak pokračují dál. Řecko, Chorvatsko, Maďarsko, Skotsko, Anglie… Když se pak vracejí, ve stejných šatech, v jakých vyjeli, vezou si domů něco víc než suvenýry.

Naději. Nebo dokonce lásku?
Recenze:
„Nalehko“ je vtipný a inteligentní příběh o cestování, lásce a smyslu života. Hlavní hrdinové jsou poněkud podivínští intelektuálové, kteří se rozhodnou cestovat nalehko. Ačkoliv to může znít šíleně, jejich plán je poměrně promyšlený a logický. Clara a Jeff se liší jako oheň a voda, ale zaručuji vám, že si je oba zamilujete.

Clara byla odjakživa premiantka s touhou zachraňovat svět. Její silně věřící rodiče z ní vychovali stydlivého introverta, který je schopný za den prohodit pouze pět slov. Clara touží psát knihy, ale zatím jí všechen čas zabírá boj proti depresím a úzkostným stavům. Mladá žena prožívá rozčarování ze životní reality, a protože nikdy nebyla psychicky odolná, skončila na psychiatrii.

Jeff je profesor přírodních věd na texaské univerzitě. Tenhle bohém a bavič si libuje v pestrém oblečení, velkých gestech a přehnaných reakcích. Rád se směje, rád se baví, a jestli něčím opovrhuje, pak je to konzum. Po rozvodu tajně přespává ve své kanceláři, a když na to přijde, nedělá mu problém ani pobyt v experimentálním kontejneru.

Ona touží po lásce, on se zapřísáhl, že se už nikdy neožení. Ona je tichý pozorovatel, on se nestydí svlékat na veřejnosti. Ona hledá pravou lásku, on preferuje volné vztahy. Ti dva se setkají na profláklé seznamce a paradoxně je to Jeff, kdo cítí, že se dotkl zázraku. Od chvíle, co se znají, se jim přihodila spousta až nadpřirozených věcí a to přece nemůže být náhoda, že? Protože je jim spolu dobře a oba cítí, že by z jejich kamarádsko-mileneckého vztahu mohlo být něco víc, společně vyrazí na dovolenou.
Jeff je zvyklý cestovat nalehko, kdežto pro Claru je to premiéra. Když si zpětně vybavuje jejich rozhovor, kdy svolila k cestě nalehko, je přesvědčená o tom, že se musela zbláznit. Nejdřív chce svou účast odvolat, poté plánuje nákup pohodlného sportovního oblečení, ale nakonec podlehne Jeffovu nadšení a vyrazí na letiště v romantických zelených šatech a s kabelkou, ve které má kartáček na zuby, deodorant a náhradní kalhotky.

Jeff věří na náhodu, a tak vždy zamíří tam, kam se mu momentálně chce. Kde bude spát a co bude jíst, to neřeší. Na Claru a Jeffa čeká spousta šílených dobrodružství. Během několika dní navštíví tolik památek, co jiní nestihnou ani za několik let, a setkají se se spoustou zajímavých týpků. Místní je přijímají vřele a Clara s Jeffem se snaží nasát co nejvíce atmosféry. S novými přáteli vedou dlouhé diskuse o smyslu života a nebrání se nechat si poradit, co dělat proto, abychom byli šťastní.

„Nalehko“ spojuje filozofický román s cestopisem a milostný příběh s reportáží. Stylově jde o velmi povedený mišmaš toho nejlepšího, co jednotlivé žánry nabízejí. Bensenová píše zhuštěně a stručně. Není rozvláčná a nemá potřebu se vykecávat. Příběh vypráví Clara v první osobě, takže je lehce subjektivní. Všechno samozřejmě není tak idylické, jak by se mohlo zdát, a naše dvojice se setká i s nebezpečím a s pochybnými existencemi. Bonusem je, že se dozvíte spoustu věcí z historie jednotlivých zemí, a autorka vás (slovy své Clary) zahrne mnoha citáty. Pokud si z knih vypisujete moudré myšlenky, tak si připravte pěkně tlustý zápisník.

„Nalehko“ je ideální kniha pro letní dny. Je zábavná, chytrá a uvolněná. Pobaví vás a nejspíš vás i inspiruje k tomu, abyste si také zkusili, jaké to je cestovat nalehko. 

  

Autor recenze: Veronika Černucká

3 komentáře: „Recenze: Clara Bensenová – Nalehko

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: