Recenze – Dana Svítilová, Barbora Faiglová, TAFOFIL

Nakladatelství: Grada
Rok: 2015
Počet stran: 112
Anotace:
Vstupte s námi do mystického světa tajuplných hřbitovů. Průvodcem vám bude tafofil (řecky taphos znamená hrob). Člověk, který se toulá po hřbitovech s fotoaparátem a v zajetí kouzla, které chápe jen on. Podle zásad moderních objevitelů si neodnáší nic než fotky, které jako by viděly víc, než oči běžného návštěvníka. Teď máte i vy šanci projít se po tichých místech plných historie, osudů a tajemného šeptání těch, kteří tu byli před námi. Od pražských Olšan po neznámá místa kdesi u hranic. Navštívíme hroby křesťanské i židovské a pokusíme se spojit s jejich tajemstvím.

Recenze:
I když je na knižním trhu několik publikací o hřbitovech, symbolice, nebo funerálních sochách a plastikách, kniha jako TAFOFIL tady rozhodně chyběla. Nejedná se o žádnou odbornou publikaci, která by vyčerpávajícím způsobem pojednávala o několika hřbitovech a zahltila vás daty a odbornými informacemi. Toto je poetická procházka po místech posledního odpočinku, která ve vás vyvolá nostalgii i nadšení.
Zatímco text opatřila Mgr. Dana Svítilová, jejíž vyprávění se čte poměrně dobře, fotografie do knihy pořídila Barbora Faiglová. Dana Svítilová propojila ve svém textu nejen duchovní, ale i materiální kouzlo těchto míst. Vysvětluje některou symboliku židovských i křesťanských hřbitovů, u některých popisuje historii obce a jejích obyvatel, u některých se zase zastavuje u textů náhrobků a rozpráví s těmi, kteří tam v tichu spočinuli. Přiznávám, že poslední zvolený způsob mi nebyl úplně sympatický, ale zase je to velmi originální varianta, jak přetlumočit čtenářům nápisy na některých židovských náhrobcích. Na pomoc si autorka vzala pana Achaba Heidlera, který se významně podílí na zachování židovských památek a na překladu hebrejských textů na hrobech, aby byly jejich výpovědi blíže dnešním návštěvníkům. 

Co všechno čtenář pozná a zjistí? V první řadě jej uchvátí kouzelné fotografie, které navodí místy temnou a místy smutnou atmosféru. Dozví se nové informace o symbolice, pohřbívání, i o historii některých hřbitovů a těch, kteří jsou na nich pohřbeni. Prostřednictvím stránek navštíví nejen slavné hřbitovy malostranské a olšanské, ale i zapomenuté hřbitůvky v Pomezné, nebo třeba v Holíči.

TAFOFIL je podle mě nutnost pro všechny, kteří milují hřbitovy a místa posledního odpočinku. Je to základ, ze kterého mohou vycházet nováčci, i zajímavé zastavení pro ty, kteří se již za tafofily léta považují.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: